Википедија:Избрана слика/2021/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2021 година.


1 февруари 2021 2 февруари 2021
View of Otrobanda, Willemstad, Curaçao - February 2020.jpg
Поглед на подрачјето Отробанда во градот Вилемстад, Курасао од мостот „Кралица Ема“.
Líneas de Nazca, Nazca, Perú, 2015-07-29, DD 49.JPG
Геоглифот „Мајмун“ — еден од најпознатите во групата на Насканските линии, јужно Перу.
3 февруари 2021 4 февруари 2021
Dichroitisches Prisma -- 2020 -- 5123.jpg
Дихроична призма.
ET Amhara asv2018-02 img088 Lake Tana at Bahir Dar.jpg
Живописана врата на манастирот „Ура Кидане Мехрет“ крај езерото Тана, Етиопија.
5 февруари 2021 6 февруари 2021
Vicugna vicugna Salar de Chalviri.jpg
Викуњи (Vicugna vicugna) во солницата Чалвири, Боливија.
Mueller Hut with Mt Sefton and Aoraki (Mt Cook) during the sunrise.jpg
Изгрејсонце над Кукова Планина и Сефтон, Нов Зеланд.
7 февруари 2021 8 февруари 2021
Sunlight through clouds and view of Ginkaku-ji Temple from above, Kyoto, Japan.jpg
Поглед на храмот „Гинкаку-џи“ во Кјото, Јапонија.
Portland from Pittock Mansion October 2019 panorama 2.jpg
Глетка на градот Портланд во Орегон, САД.
9 февруари 2021 10 февруари 2021
Playing in the Nuba mountains.jpg
Бегалскиот камп Јида во Јужен Судан, на 20 км од границата со Судан.
Israel-2013-Aerial 21-Masada.jpg
Поглед на древната тврдина Масада во Јудеската Пустина, Израел.
11 февруари 2021 12 февруари 2021
Marbach am Neckar - Alexanderkirche - Langhaus - Gewölbe 1.jpg
Готски тавански сводови на црквата „Св. Александар“ во Марбах на Некар, Германија.
Zorzal litsitsirupa (Turdus litsitsirupa), Santuario de Rinocerontes Khama, Botsuana, 2018-08-02, DD 13.jpg
Наземен дрозд (Turdus litsitsirupa) во Боцвана.
13 февруари 2021 14 февруари 2021
Cattle tyrant (Machetornis rixosa) on Capybara.jpg
Говедарско тиранче (Machetornis rixosa rixosa) како стои врз главата на капибара (Hydrochoeris hydrochaeris) во моклишната област Пантанал, Бразил.
Юрьевская пещера.jpg
Јурјевската Пештера — споменик на природата на Татарстан, Русија.
15 февруари 2021 16 февруари 2021
Postkarte KG Heuschreck 1905.jpg
Карикатурна разгледница од 1905 г. на која членовите на одборот на најстарото карневалско здружение во Германија се прикажани како шишиња.
Western tanager in Chelsea (75305)2-2.jpg
Црвеноглава пиранга (Piranga ludoviciana) на гранка во Челси, Њујорк.
17 февруари 2021 18 февруари 2021
Capela Dourada, Recife, Pernambuco, Brasil.jpg
Златната капела (Capela Dourada) во Ресифе, Бразил.
Dülmen, Hausdülmen, Heubach -- 2019 -- 3260.jpg
Трски во потокот Хојбах во Хаусдилмен кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
19 февруари 2021 20 февруари 2021
Catedral da Sé, São Paulo, Brasil.jpg
Внатрешност на главната катедрала во Сао Паоло. Изградена е во неоготски стил; започната во 1913 г. и завршена по четири децении.
Ballet Don Quijote en Teatro Teresa Carreño 3.jpg
Сузан Бељо и Енри Монтиља како го изведуваат балетот „Дон Кихот“ во Балетскиот дом „Тереза Карењо“ во Каракас, Венецуела.
21 февруари 2021 22 февруари 2021
St. Wolfgang kath. Pfarrkirche Pacher-Altar Versuchung 01.jpg
Трикратното искушение Христово од олтарот на црквата во Санкт Волфганг во Залцкамергут, Горна Австрија. Мајстор Михаел Пахер, 1471–79 г.
Westpolderbrêge. 12-08-2020. (actm.) 04.jpg
Вестполдерскиот мост во Опенхаузен, Фризија, Холандија.
23 февруари 2021 24 февруари 2021
Italian locust (Calliptamus italicus) female.jpg
Италијански скакулец (Calliptamus italicus, женка) во Природниот парк „Алваун“, Португалија.
A Brazilian family in Rio de Janeiro by Jean-Baptiste Debret 1839.jpg
Ручек (1839) — литографија на францускиот уметник Жан-Батист Дебре (1768-1848) кој провел 15 години во Бразил.
25 февруари 2021 26 февруари 2021
Alexandre Mackenzie Building, São Paulo, Brazil.jpg
Зданието „Александар Мекензи“ во центарот на Сао Паоло. Денес служи како трговски центар.
SL Ella asv2020-01 img29 Dhowa Temple.jpg
Одаја во храмот „Дова“ кај Ела, Шри Ланка.
27 февруари 2021 28 февруари 2021
Zebrasoma flavescens from Palacio das Industrias Aquarium, São Paulo, Brazil.jpg
Жолт хирург (Zebrasoma flavescens) — една од најпопуларните риби во поголемите аквариуми.
Saudades de Nápoles by Bertha Worms 1895.jpg
Копнеж по Неапол (1895) од Берта Вормс (1868-1937).

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот