Википедија:Избрана слика/2022/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2022 година.


1 август 2022 2 август 2022
Jabirú africano (Ephippiorhynchus senegalensis), delta del Okavango, Botsuana, 2018-07-31, DD 11.jpg
Седлоклун штрк (Ephippiorhynchus senegalensis) во делтата Окаванго, Боцвана.
The Great Belt Bridge, Eastern Bridge, August 2020 -01.jpg
Мостот над Големиот Белт во Данска.
3 август 2022 4 август 2022
Kimono Forest at night, Arashiyama Station, Arashiyama, Kyoto, Japan.jpg
„Шума од кимона“ — строј од 600 диреци обвиткани во ткаенини за кимоно на железничка станица во Кјото, Јапонија.
Law Courts during blue hour, Christchurch, New Zealand.jpg
Судската палата во Крајстчерч, Нов Зеланд.
5 август 2022 6 август 2022
Münster, LBS -- 2021 -- 9803.jpg
Зградата на градежното друштво LBS во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
La vallata di Poggiorsini vista nel dettaglio.jpg
Предел во Националниот парк Алта Мурџа, Италија
7 август 2022 8 август 2022
Ernst Ludwig Kirchner - Poster for the exhibition for the artists' group "Die Brücke" at the Arnold Gallery Dresden - Google Art Project.jpg
Плакат за изложба на уметничкиот колектив „Мост“ во Дрезден, 1910 г.
Asiyab badi.jpg
Ветерница во Систан и Балуџистан, Иран.
9 август 2022 10 август 2022
Sent, (1430 m.) dorp in kanton Graubünden in Zwitserland 09-09-2019 (actm.) 20.jpg
Детаљ од врата на црква во Зент, Швајцарија.
Мартини тонкодзьобі (Larus genei).jpg
Тенкоклуни галеби (Chroicocephalus genei)
11 август 2022 12 август 2022
Escale à Sète 2022 D.jpg
Чешкиот брод „Ла Грас“ закотвен во Сет, Франција.
Schloss Marienburg im herbstlichen Abendlicht.jpg
Есенски поглед на замокот Мариенбург, Германија.
13 август 2022 14 август 2022
Lesser yellowlegs at JBWR (30664).jpg
Мала жолтонога тринга (Tringa flavipes)
PK Thatta asv2020-02 img14 Makli Necropolis.jpg
Гробницата на Мирза Иса Кан Таркан во некрополата Макли, Пакистан. Прогласена е за светско наследство на УНЕСКО.
15 август 2022 16 август 2022
Bengal tiger (Panthera tigris tigris) female 3.jpg
Бенгалски тигар (Panthera tigris, женка) во Националниот парк Канха, Индија.
Desierto de Lut, Irán, 2016-09-22, DD 71-86 HDR PAN.jpg
Пустината Деште Лут во покраините Керман и Систан и Балуџистан, Иран. Овде е измерена највисоката температура на светот (70,7 °C).
17 август 2022 18 август 2022
Dülmen, Merfeld, Volvo PV 544 B18 -- 2021 -- 0075-9.jpg
Волво PV544 B18 (1961) во Дилмен, Севера Рајна-Вестфалија, Германија.
The Ardabil Carpet - Google Art Project.jpg
Ардебилскиот килим (1539-40) — најстариот датиран килим на светот.
19 август 2022 20 август 2022
Ontluikende bloemknoppen van een Hosta 'June'. 21-07-2020 (d.j.b.) 01.jpg
Пупки на хоста од сортата „Јуни“.
Bad Rappenau - Heinsheim - Burg Ehrenberg - Ansicht von Norden (1).jpg
Замокот Еренберг во Бад Рапенау, Германија.
21 август 2022 22 август 2022
Lipid Islands on Soap Bubble.jpg
Површина на меур од сапуница, увеличена 250 пати.
Kabood (Blue) mosque, Tabriz, Iran.jpg
Сината џамија (1465) во Тебриз, Иран.
23 август 2022 24 август 2022
Lower Manhattan from Governors Island with a fishing boat (46294p).jpg
Поглед на Долен Менхетн, Њујорк.
Slovyansk Voskresenska church.jpg
Воскресенската црква во Славјанск, Украина.
25 август 2022 26 август 2022
تصویر سراسرنما از بام کاروانسرای دیرگچین استان قم، معماری برجای مانده از دوره ساسانی.jpg
Дејре Гачин — најпрочуениот карвансарај во Иран.
White-fronted bee-eater (Merops bullockoides) Namibia.jpg
Белочелна пчеларка (Merops bullockoides) крај реката Лињанти, Намибија.
27 август 2022 28 август 2022
Trabala vishnou guttata dorsal.jpg
Родомиртов предач (Trabala vishnou guttata) во Шоушан, Тајван.
Verschiedenfarbige Schwertlilie (Iris versicolor)-20200603-RM-100257.jpg
Разнобојна перуника (Iris versicolor) во Бамберг, Германија.
29 август 2022 30 август 2022
Almeja gigante (Tridacna maxima), Temple, Sharm el-Sheij, Egipto, 2022-03-26, DD 33.jpg
Сина срцевитка (Tridacna maxima), Шарм ел-Шеик, Египет.
Istanbul asv2020-02 img62 Ortaköy Mosque.jpg
Таваница на џамијата Ортаќој во Истанбул.
31 август 2022
Hohenloher Freilandmuseum - Baugruppe Mühlental - Mahlmühle aus Weipertshofen - Flur - blaue Wand mit Feuerlöscher (2).jpg
Противпожарен апарат во музеј во Швебиш Хал, Германија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2022 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот