Википедија:Избрана слика/2017/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец мај 2017 година.


1 мај 2017 2 мај 2017
Salineras de Maras, Maras, Perú, 2015-07-30, DD 17.JPG
Работник како носи вреќа сол во соланата во Марас, Перу, која работи уште од времето на Инките.
Erinaceus roumanicus 2013 G5.jpg
Еж (Erinaceus roumanicus) во Украина.
3 мај 2017 4 мај 2017
Iglesia de Nuestra Señora de África, Ceuta, España, 2015-12-10, DD 70-72 HDR.JPG
Црквата „Пресв. Богородица Африканска“ во Сеута — шпанска ексклава на северниот брег на Африка.
Si-o-se Pol, Isfahan, Irán, 2016-09-19, DD 07-15 HDR PAN.jpg
Мостот „Си-о-се пол“ (или Мост на триесет и трите лаци) во Исфахан, Иран.
5 мај 2017 6 мај 2017
Blue-tailed damselfly (Ischnura elegans) teneral female violacea.jpg
Голема водна девица (Ischnura elegans, женка) во Оксфордшир, Англија.
Brockhampton Estate - gatehouse and manor house 2.jpg
Велепоседнички дом од XV век со шанец и стражарница. Брокхемптонски посед, Херефордшир, Англија.
7 мај 2017 8 мај 2017
Peilstein 20160507 01.JPG
Спили на планината Пајлштајн во Виенската Шума, Долна Австрија.
Vanessa indica-Silent Valley-2016-08-14-001.jpg
Индиски адмирал (Vanessa indica)
9 мај 2017 10 мај 2017
Endangered arctic - starving polar bear.jpg
Прегладнета бела мечка кај Шпицбершките Острови за време на летната прехранбена оскудица заглавена на пловечки мраз отцепен порано од обично поради климатските промени.
Apis mellifera - Melilotus albus - Keila.jpg
Италијанска пчела (Apis mellifera ligustica) на цвет од бела комунига (Melilotus albus) во Кеила, северозападна Естонија.
11 мај 2017 12 мај 2017
Casino de Montecarlo, Mónaco, 2016-06-23, DD 06.jpg
Јужниот балкон на казиното „Монте Карло“ во Монако, во кое воедно е сместен Големиот театар, како и управата на државниот балет.
Florence Nightingale. Coloured lithograph. Wellcome V0006579.jpg
Флоренс Најтингејл со пациент за време на Кримската војна. Обоена литографија на Хенриета Реј.
13 мај 2017 14 мај 2017
Norderney, Nordsee am Oststrand -- 2016 -- 5167 (bw) - 2.jpg
Источната плажа (Остштранд) во Нордернај, Долна Саксонија, Германија.
Abstract view from Børsen.jpg
Апстрактен поглед на берзата во Копенхаген, Данска.
15 мај 2017 16 мај 2017
Metro MSK Line5 Novoslobodskaya.jpg
Метростаницата „Новослободскаја“ во Москва.
Orthetrum luzonicum-Kadavoor-2016-09-08-001.jpg
Водно коњче од видот Orthetrum luzonicum, мажјак.
17 мај 2017 18 мај 2017
Catedral Vank, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 115-117 HDR.jpg
Таваница на ерменската катедрала „Св. Спас“ во Исфахан, Иран.
Galeopsis speciosa - Keila.jpg
Шарена конопјарка (Galeopsis speciosa) на залез.
19 мај 2017 20 мај 2017
Túnel natural, Hartelholz, Múnich, Alemania, 2016-04-03, DD 05.JPG
Природен тунел од испреплетени гранки во шумата Хартелхолц, северен Минхен.
Desierto de Siloli, Bolivia, 2016-02-03, DD 09-14 PAN.JPG
Панорама на пустината Силоли и нејзините карпести образби во Потоси, југозападна Боливија. Ова е едно од најсувите места на светот.
21 мај 2017 22 мај 2017
Mosaic of the Arctic.jpg
Поглед на Арктикот од вселената.
Lago de Como, Italia, 2016-06-25, DD 02-06 PAN.jpg
Панорамски поглед на езерото Комо во Ломбардија, северна Италија.
23 мај 2017 24 мај 2017
Cerro Aucanquilcha, Chile, 2016-02-10, DD 15.JPG
Предел во Авканкилча и вулканот Олка (5.167 м) во позадината. Природен резерват Алто Лоа во регионот Антофагаста, северно Чиле, недалеку од границата со Боливија.
Pareronia hippia-Silent Valley-2016-08-15-001.jpg
Индиски талкач (Pareronia hippia, женка)
25 мај 2017 26 мај 2017
Cloudscape Over the Philippine Sea.jpg
Прелет на Меѓународната вселенска станица над Филипинското Море со облаци над него.
Wilparting Church 01.jpg
Црквата „Св. Марин и Анијан“ во Иршенберг, Баварија, Германија.
27 мај 2017 28 мај 2017
Saint Isaac's Cathedral Sept. 2012 Interior.jpg
Внатрешност на Исакиевскиот собор во Санкт Петербург, Русија.
Ninh Hòa salt production - alt.JPG
Соларница кај Нињ Хоа во покраината Хањ Хоа, Виетнам.
29 мај 2017 30 мај 2017
Mallnitz Hagener Hütte Panorama NO 01.jpg
Превој кај Малниц (Корушка). Национален парк Високи Таури, Салцбург, Австрија.
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 43.jpg

Калливото геотермално поле Берка во Бузау, Романија.
31 мај 2017
Orthetrum glaucum-Silent Valley-2016-08-14-003.jpg

Вилинско коњче од видот Orthetrum glaucum, женка.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец мај 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот