Исакиевски собор

Координати: 59°56′03″N 30°18′22″E / 59.9341° СГШ; 30.3062° ИГД / 59.9341; 30.3062
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Исак
Исаа́киевский Собо́р
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
ПрипадностРуска православна црква

Црквата Свети Исак (руски : Исаа́киевский Собо́р) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Овој храм е и најголемиот во Русија, посветен на Свети Исак Далматски.

59°56′03″N 30°18′22″E / 59.9341° СГШ; 30.3062° ИГД / 59.9341; 30.3062