Википедија:Избрана слика/2023/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2023 година.


1 февруари 2023 2 февруари 2023
Río Tanana, Tok, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-28, DD 175-178 PAN.jpg
Широк поглед на Автопатот 2 преку реката Танана кај Ток, Алјаска.
Korfu (GR), Korfu, Alte Festung -- 2018 -- 1137.jpg
Таваница на влезот во Англиската касарна, Стара тврдина, Крф.
3 февруари 2023 4 февруари 2023
Lifeguard stand, Miami Beach.jpg
Спасителска бутка во Саут Бич, Флорида.
SL Anuradhapura asv2020-01 img31 Abhayagiriya Stupa.jpg
Ступа од поранешниот манастир „Абајагири“ во Анурадапура, Шри Ланка.
5 февруари 2023 6 февруари 2023
বায়তুল মোকাররম.jpg
Поглед во џамијата „Бајтул Мукарам“ во Дака, Бангладеш.
Broke, baby sick, and car trouble! - Dorothea Langes photo of a Missouri family of five in the vicinity of Tracy, California.jpg
Петчлено семејство бегалци од сушата во Мисури заглавени на патот 99 кај Трејси, Калифорнија, 1937 г.
7 февруари 2023 8 февруари 2023
Türbe near Colored Mosque, Tetovo.jpg
Турбето на анамата Хуршиде (XVI век) во дворот на Шарената џамија во Тетово.
16-03-30-Ben Gurion International Airport-RalfR-DSCF7550.jpg
Меѓународниот аеродром „Бен Гурион“ во Тел Авив, Израел.
9 февруари 2023 10 февруари 2023
Seal Rocks, Ocean Beach, San Francisco.jpg
Поглед на Фокините Карпи кај Сан Франциско, Калифорнија.
Schokland. UNESCO-Werelderfgoed actm 27.jpg
Кастрени врби на поранешниот остров Схокланд во Холандија, прогласен за светско наследство на УНЕСКО.
11 февруари 2023 12 февруари 2023
Chuveirão na Caverna Timimina.jpg
Образбата наречена „Туш“ во пештерата Тимимина. Сојузна држава Сао Паоло, Бразил.
Speyer - Altstadt - Gedächtniskirche der Protestation - Erdgeschossfenster - Der zwölfjährige Jesus im Tempel.jpg
Витраж „Исус меѓу учителите“ (1900), дело на Јозеф Ланг. Спомен-црква на Протестацијата во Шпајер, Германија.
13 февруари 2023 14 февруари 2023
Rosy-faced lovebird (Agapornis roseicollis roseicollis).jpg
Розенколис (Agapornis roseicollis) во Намибија.
Common darter dragonflies (Sympetrum striolatum) mating blue abdomen and red pterostigma.JPG
Парење на есенски полски коњчиња (Sympetrum striolatum). Кралски ботанички градини во Кју, Англија.
15 февруари 2023 16 февруари 2023
Mercado de Colón, Valencia, España, 2014-06-29, DD 07.JPG
Внатрешност на Колумбовиот пазар во Валенсија, Шпанија. Ова е меѓу најпретставителните градби во стилот „валенсиски арт нуво“.
Dülmen, Hausdülmen, eisbedeckte Pflanze -- 2021 -- 5015.jpg
Заслането растение во Хаусдилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
17 февруари 2023 18 февруари 2023
Kleine kaaszwam (Skeletocutis nivea). 07-01-2022. (d.j.b).jpg
Мала сирењарка (Skeletocutis nivea) на паднато гранче.
♂ Gebänderte Prachtlibelle Calopteryx splendens 5.JPG
Пругава девица (Calopteryx splendens, мажјак).
19 февруари 2023 20 февруари 2023
"Wind Mountain" Columbia R - NARA - 102278851 (page 1).png
„Планина на ветрот“, акварел на Џејмс В. Олден (о. 1860)
(Orgueil) - L'Église Saint-Ferréol - Voute du choeur.jpg
Таваница во певницата на црквата „Св. Фереол“ во Оргеј, Франција.
21 февруари 2023 22 февруари 2023
ป้อมพระจุลจอมเกล้า-2.jpg
Школскиот брод „Меклонг“ на тајландската морнарица. Денес прицврстен крај тврдината Чулачомклао како посетителска знаменитост.
(Venice) Bocca di Leone in the Doge's Palace.jpg
Сандаче за анонимни дојави за корупција вградено во Дуждовата палата во Венеција.
23 февруари 2023 24 февруари 2023
Spicy Anda Curry.jpg
Зачинето кари со јајца.
Пејзаж во Злетовско-пробиштипско 4.jpg
Поглед на предел во Злетовската област, североисточна Македонија.
25 февруари 2023 26 февруари 2023
Lukáš Daněk Seefeld, February 25, 2019.jpg
Скок на чешкиот скијач Лукаш Дањек на Светското првенство во нордиско скијање 2019.
Universitetet metro station January 2015 04.jpg
Станицата „Универзитетот“ на Стокхолмското метро.
27 февруари 2023 28 февруари 2023
Oranges - whole-halved-segment.jpg
Портокали — цел, располовен и излупено парче.
'One of the wards in the hospital at Scutari'. Wellcome M0007724 - restoration, cropped.jpg
Одделение на болницата во Усќудар за време на Кримската војна, 1856 г.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2023 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот