Бен Гурион (аеродром)

Координати: 32°0′34″N 34°52′37″E / 32.00944° СГШ; 34.87694° ИГД / 32.00944; 34.87694
Од Википедија — слободната енциклопедија

32°0′34″N 34°52′37″E / 32.00944° СГШ; 34.87694° ИГД / 32.00944; 34.87694

Ben Gurion International Airport

נמל התעופה בן גוריון
  • IATA: TLV
  • ICAO: LLBG Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Israel" does not existLocation of airport in Israel
Општо
Аеродромски видPublic
ОператорIsrael Airports Authority
Служи заGreater Tel Aviv
МестоположбаUnincorporated area, Central District, Israel
Јазол заEl Al
Arkia Airlines
Israir Airlines
Надм. височина41 м / 135 ст
Координати32°00′41″N 34°53′12″E / 32.01139° СГШ; 34.88667° ИГД / 32.01139; 34.88667
Мрежно местоwww.iaa.gov.il/Rashat/...
Писта
Правец Должина Површина
м ст
03/21* 1.780 5.840 Asphalt
08/26 4.062 13.327 Asphalt
12/30* 3.112 10.210 Asphalt
Статистика (2011[1][2][3])
Total Passengers12,978,514
International Passengers12,226,675
Domestic Passengers751,839
International Aircraft90,200
Domestic Aircraft9,290
*Runways 12/30 and 03/21 are closed until 2014 due to the lengthening of runway 03/21. Beginning in 2014, runway 03/21 will be 9,200 feet long.


Меѓународниот аеродром Бен Гурион (хебрејски: נמל התעופה בן גוריון, Nemal HaTe'ūfa Бен Гурион, арапски: مطار بن غوريون الدولي Matar Бин Ghūrīūn ал-Duwaliyy) (IATA: Посети, ICAO: LLBG), исто така и неговиот хебрејски акроним Natbag (хебрејски: נתב"ג), е најголемиот и најзафатениот меѓународен аеродром во Израел, со 13 милиони патници во 2011 година и е оценет како најдобар аеродром на Блискиот Исток, и втор најдобр во светот со 5. -15.000.000 патници годишно од страна на ИАТА.

Аеродромот се наоѓа на периферијата на Лод, на 15 километри (9 милји) југоисточно од Тел Авив. Тоа е еден од двата комерцијални аеродроми во метрополитенска област Тел Авив, (другиот е АУРЕ Дов аеродром, кој се користи главно за домашни летови). Бен Гурион е управуван од страна на Израелскиот аеродромски орган, корпорација во државна сопственост која управува со сите јавни аеродроми и гранични премини во Израел.

Бен Гурион служи како база на Ел Ал, Israir ерлајнс, а Arkia Израел ерлајнс. Терминалот 3 се користи за меѓународни летови и Терминалот 1 за домашните летови. На аеродромот има три писти.

Бен Гурион се смета за еден од повеќето безбедни аеродроми во светот, со безбедносни сили, кои вклучуваат полицајци и војници. Аеродромските чувари работат како во униформа и цивил, а сè со цел да се задржи на високо ниво на будност и откривање на сите можни закани. Аеродромот бил цел на неколку терористички напади.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име TheMarkerJan2012.
  2. IAA: Official airport statistics for Ben Gurion Airport
  3. Yashiv, Uriel (12 February 2012), „Israeli airlines' share of TLV passengers falls in 2011“ (PDF), Tourism News (хебрејски), vol.758: .8, Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-25, Посетено на 2012-02-27