Википедија:Избрана слика/2019/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2019 година.


1 јуни 2019 2 јуни 2019
Petrol station in Bénin.jpg
Продажба на бензин за мотоцикли во Котону, Бенин.
Kopenhagen (DK), Bahnhof -- 2017 -- 1672 (bw).jpg
Скалиште кон перон на Главната железничка станица во Копенхаген, Данска.
3 јуни 2019 4 јуни 2019
Small pearl-bordered fritillary (Boloria selene).jpg
Бисерна седефка (Boloria selene) во Вустершир, Англија.
Detail of Wasserglockenbrunnen, Munich, June 2017.jpg
Фонтаната „Водни ѕвона“ крај Богородичната црква во Минхен.
5 јуни 2019 6 јуни 2019
Kizhi 06-2017 img11 Lazarus Resurrection Church.jpg
Црквата „Воскресение Лазарово“ на островот Кижи во езерото Онега, Република Карелија, Русија.
Mezquita del Viernes, Shamakhi, Azerbaiyán, 2016-09-27, DD 13-15 HDR.jpg
Петочната џамија во Шемахи, источен Азербејџан. Изградена е во 743 г. и се смета за втора по старот на Кавказот, веднаш по онаа во Дербент (734).
7 јуни 2019 8 јуни 2019
A pier at a campsite during sunset, Sidney Spit (part of Gulf Islands National Park Reserve), Sidney Island, British Columbia, Canada 20.jpg
Залез над пристан на провлакот Сидни на истоимениот остров во Британска Колумбија, Канада.
Bergtocht van Gimillan (1805m.) naar Colle Tsa Sètse in Cogne Valley (Italië). Waterval boven Gimillan gedeeltelijk in de mist 03.jpg
Водопад кај Гимилан (1.805 м) во Коњската Долина. Регион Аостинска Долина, северозападна Италија.
9 јуни 2019 10 јуни 2019
Michael Ancher portrætfoto 2 - Restoration.jpg
Данскиот сликар Микаел Анкер (1849 - 1927).
Aratinga solstitialis - Loro Parque 01.jpg
Сончев папагал (Aratinga solstitialis) на Тенерифе, Канарски Острови.
11 јуни 2019 12 јуни 2019
Stade, Hansehafen -- 2018 -- 2961.jpg
Квечерина над Ханзиното пристаниште во градот Штаде, Долна Саксонија, Германија.
Ruinas de Santa Mariña Dozo, Cambados, Pontevedra, España, 2015-09-23, DD 34.jpg
Остатоци од црквата „Св. Марина Досо“ во Камбадос, Галиција, Шпанија. Изградена е во XV век како готска црква врз темелите на претходна црква од XII век во романски стил.
13 јуни 2019 14 јуни 2019
Jaflong Sylhet.jpg
Селанец со кошници кај Џафлонг во областа Силет, Бангладеш.
Balkan fritillary (Boloria graeca balcanica) underside Bulgaria.jpg
Балканска шареница (Boloria graeca balcanica) на скијалиштето Боровец, Бугарија, на надм. висина од 2.300 м.
15 јуни 2019 16 јуни 2019
Orcinus orca - Loro Parque 01.jpg
Кит-убиец (Orcinus orca) кај Тенерифе, Канарски Острови.
HVB-Tower and Mae West, Munich, June 2017 -02.jpg
Кулата ХВБ и скулптурата „Меј Вест“ во Минхен.
17 јуни 2019 18 јуни 2019
A peat bog below the top of Doune Hill, Luss Hills, Scotland.jpg
Тресетиште на Ласките Ридови во Шкотските Гори.
Casa Pashkov, Moscú, Rusia, 2016-10-03, DD 36-37 HDR.jpg
Вечерен поглед на Пашковиот дом во Москва. Дворецот е изграден во 1784-86 г. како неокласична резиденција на благородникот Петар Пашков. Денес зградата е дел од Руската државна библиотека.
19 јуни 2019 20 јуни 2019
Evolution of a Tornado.jpg
Образување на торнадо во осум последователни слики споени во една. Сликано кај Минеола, Канзас, на 24 мај 2016 г.
British Columbia Parliament Building in Victoria, British Columbia, Canada 07.jpg
Парламентот на Британска Колумбија во Викторија, Канада.
21 јуни 2019 22 јуни 2019
Standing meerkat looking behind.jpg
Застанат меркат (Suricata suricatta) како се обрнува во Сингапурската зоолошка градина.
Linden trees and the sky in Planina, Postojna, Slovenia.jpg
Небо и липини крошни кај с. Планина во општината Постојна, Словенија.
23 јуни 2019 24 јуни 2019
Hochtor from Hesshütte, Ennstal Alps, Austria.jpg
Хохтор (2.369 м) — највисоката планина на Енсталските Алпи, Австрија.
Gobierno Estatal de Baviera, Múnich, Alemania, 2017-07-07, DD 01.jpg
Покраинската канцеларија во Минхен — седиште на премиерот на Баварија.
25 јуни 2019 26 јуни 2019
Warriors of Lapland.jpg
Фински војник со ирвас во Лапонија, 1944 г. На денешен ден пред 78 години започнала Продолжената војна на Финска и Германија против Советскиот Сојуз, ускладена со операцијата „Барбароса“.
Desna river Vinn meadow 2016 G2.jpg
Реката Десна, притока на Јужен Буг, низ магловита ливада во околината на Виница, југозападна Украина.
27 јуни 2019 28 јуни 2019
Mute swan (Cygnus olor) in Bowness-on-Windermere, England.jpg
Црвеноклун лебед (Cygnus olor) во езерото Виндермир, Англија.
Roof of a heritage barn, Ruckle Heritage Farm, Saltspring Island, British Columbia, Canada.jpg
Таваница на стар амбар, изработена со рачен алат. Остров Солт Спринг, Британска Колумбија, Канада.
29 јуни 2019 30 јуни 2019
Stubai - Tiroler Bergschaf -BT- 01.jpg
Домородна планинска овца во Штубајската Долина, Тирол, Австрија.
Vista de Montreal desde el Monte Royal, Canadá, 2017-08-12, DD 126-137 HDR PAN.jpg
Невреме над градот Монтреал во Квебек, Канада.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јуни 2019 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот