Википедија:Избрана слика/2020/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2020 година.


1 август 2020 2 август 2020
Common brimstone (Gonepteryx rhamni) female underside.JPG
Лимоновец (Gonepteryx rhamni) на магарешки трн (Cirsium vulgare) во Окфордшир, Англија.
Mezquita de Nasirolmolk, Shiraz, Irán, 2016-09-24, DD 57-59 HDR.jpg
Таваница на Розовата џамија („Насир ел-Мулк“) во Шираз, Иран.
3 август 2020 4 август 2020
Schlumbergera (actm) 13.jpg
Цвет на божиќен кактус (Schlumbergera).
Blaubeuren Kloster Kirche Flügelaltar 01a.jpg
Олтар на манасттирската црква во Блаубојрен, Баден-Виртемберг, Германија.
5 август 2020 6 август 2020
Tübingen - Altstadt - Neckarfront - Ansicht von Neckarinsel mit Stocherkahn.jpg
Стари куќи крај реката Некар во Тибинген, Германија.
Kapuzinerkresse Blätter Tropfen-20200308-RM-001327.jpg
Млади листови на драгољуб (Tropaeolum) со капки вода.
7 август 2020 8 август 2020
Freiburg Münster rechtes Seitenschiff Märtyrerfenster 01.jpg
Прозорец на мачениците во катедралата во Фрајбург, Баден-Виртемберг, Германија.
Centro histórico de Skagway, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-18, DD 44.jpg
Стари дрвени дуќани во Скагвеј, Алјаска.
9 август 2020 10 август 2020
Covid-19 San Salvatore 09.jpg
Лекарка во Пезаро, Италија, на крајот од нејзината смена за време на пандемијата на коронавирус. 19 март 2020 г.
George V and Nicholas II in Berlin, 1913.jpg
Рускиот цар Николај II (лево) и британскиот крал Џорџ V (десно) во Берлин, 1913 г.
11 август 2020 12 август 2020
TwinTowers, Berlin-Treptow, 1705252211, ako.jpg
Кулите-близначки во Трептов, Берлин, гледани преку реката Шпре.
Münster, Montgolfiade (an den Aaseewiesen) -- 2019 -- 9668 (crop).jpg
Балони пред трката во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
13 август 2020 14 август 2020
Berchtesgaden 50 Pfg 1920.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) од Берхтесгаден, Германија, издадена пред точно сто години.
Iglesia de San Félix, Torralba de Ribota, Zaragoza, España, 2018-04-04, DD 51-53 HDR.jpg
Внатрешност на црквата „Св. Феликс“ (XV-XV век) во Торалба де Рибота, Сарагоса, Шпанија.
15 август 2020 16 август 2020
Freiburg Münster Hochaltar 01.jpg
Олтар на катедралата во Фрајбург, Баден-Виртемберг, Германија. Дело на мајсторот Ханс Балдунг, 1512–16 г.
Covid-19 San Salvatore 05.jpg
Анестетичарот Федерико Нери во Пезаро, Италија, на крајот на неговата смена за време на пандемијата на коронавирус. 18 март 2020 г.
17 август 2020 18 август 2020
Овцебыки - самые грозные млекопитающие Таймыра.jpg
Мошусно говедо на островот Голем Бегичев во Лаптевското Море, Русија.
2018-12-20-Turkish pastry with cream filling-1253.jpg
Турско печиво наполнето со крем.
19 август 2020 20 август 2020
Fuyu persimmon fruits, one cut open.jpg
Две јапонски јаболка (Diospyros kaki), едното располовено.
Líneas de Nazca, Nazca, Perú, 2015-07-29, DD 54.JPG
Надолен поглед на геоглифот „Пајак“ — една од попознатите Наскански линии во јужно Перу.
21 август 2020 22 август 2020
Ben Arthur, Arrochar Alps, Scotland 02.jpg
Планината Коблер или Бен Артур (884 м), Шкотска.
Antonio Segni and Konrad Adenauer by Giuseppe Moro, August 1959.jpg
Италијанскиот премиер Антонио Сењи со германскиот канцелар Конрад Аденауер во Каденабија, Италија во 1959 г.
23 август 2020 24 август 2020
Common blues (Polyommatus icarus) mating, male (l) and female (r).jpg
Обични синци (Polyommatus icarus) како се парат во Бакингемшир, Англија.
Bohdan Khmelnytsky Kiev 2018 G2.jpg
Споменикот на Богдан Хмелницки во Киев. Дело на Михаил Микешин, 1888 г.
25 август 2020 26 август 2020
15-10-28-Pont Bac de Roda Barcelona-RalfR-WMA 3105.jpg
Мостот „Бак де Рода“ во Барселона, дело на архитектот Сантјаго Калатрава.
Lago Plateado, Parque nacional y reserva Wrangell-San Elías, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-22, DD 122-127 PAN.jpg
Широк поглед на Сребреното Езеро во Националниот парк Врангел-Сент Елајас, Алјаска.
27 август 2020 28 август 2020
Red-billed gull portrait, New Brighton, New Zealand 03.jpg
Новозеландски галеб (Chroicocephalus novaehollandiae scopulinus) во Њу Брајтон, Нов Зеланд.
Bernardo Bellotto - View of Warsaw from the Royal Castle - Google Art Project.jpg
Поглед на Варшава од терасата на Кралскиот дворец (1773). Масло на платно. Бернардо Белото (1722–1780).
29 август 2020 30 август 2020
2010-10-10-oderpruch-pl-by-RalfR-23.jpg
Плавен предел на реката Одра кај Шекерки, Полска.
"Everything is Going to be Alright" artwork, Christchurch Art Gallery, Christchurch, New Zealand.jpg
Everything is Going to be Alright („Сè ќе биде во ред“) — уметничка инсталација на Марин Крид на градската ликовна галерија во Крајстчерч, Нов Зеланд.
31 август 2020
The flight of a griffon.jpg
Белоглав мршојадец (Gyps fulvus) во лет над планината Кармел, Израел.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот