Прејди на содржината

Обичен синец

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Polyommatus|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Обичен синец
Мажјак
Женка
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Polyommatus
Вид: Обичен синец
Научен назив
Polyommatus icarus
(Rottemburg, 1775)

Обичниот синец[2] (Polyommatus icarus) е пеперутка од видот на пеперутки синци. Името на пеперугата, како и кај сите останати синци, потекнува од бојата на крилјата кај мажјаците. Женките најчесто се кафеави Пеперугата ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидовите на пеперугата се:[3]

 • P. i. icarus (Европа, Кавказ)
 • P. i. mariscolore (Kane, 1893) (Ирска)
 • P. i. fuchsi (Sheljuzhko, 1928) (Јужен Сибир)
 • P. i. omelkoi Dubatolov & Korshunov, 1995 (Амур)
 • P. i. ammosovi (Kurenzov, 1970) (Јакутија, Камчатка)
 • P. i. fugitiva (Butler, 1881) (Пакистан)
 • P. i. napaea (Grum-Grshimailo, 1891) (Тјан-Шан)
 • P. i. zelleri Verity, 1919

Опис[уреди | уреди извор]

Синецот има распон на крилјата од 28–36 милиметри (1,1–1,4 инчи).[4] Грбната страна на крилјата е блескаво сина, светло виолетово-сина или речиси зумбул-сина со тенка црна граница. Крилјата на женките се кафеави или црно-кафеави со низа црвеникави жолти дамки по должината на рабовите на крилјата (маргинални точки) и обично малку сини во основата. Обемот на сина и кафена боја е исклучително променлив во зависност од локацијата.[5] Врвот на крилјата кај женката можеби е претежно сина, особено во Ирска и Шкотска, но секогаш има црвени дамки. Вентралната страна има основна боја на сива или прашина-сива боја кај мажјаците и покафеава нијанса кај женките.[5] И двата пола имаат низа црвени или портокалови дамки по должината на работ на задното крило и се протегаат на предното крило, иако тие се генерално послаби таму, особено кај мажјаците, каде што понекогаш воопшто ги нема. Има околу десетина црно-центрирани бели дамки (очели) на задното и девет на предното крило. Ресите на надворешниот раб на крилата се униформни бели, не вкрстени со црни линии.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Polyommatus icarus. Црвен список на загрозени видови.
 2. „European Common Blue“. Butterflies and Moths of North America. Metalmark Web and Data. Посетено на 13 January 2022.
 3. Funet
 4. Simon Coombes Captain's European Butterfly Guide Архивирано на 21 јули 2019 г.
 5. 5,0 5,1 5,2 Rowlings, Matt. Euro Butterflies

Надворешни врски[уреди | уреди извор]