Википедија:Избрана слика/2017/ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец ноември 2017 година.


1 ноември 2017 2 ноември 2017
Vinylite and corrosion applied in a horse hoof.jpg
Исцрт на крвните садови во коњското копито. Музеј на ветеринарната анатомија, Универзитет на Сао Паоло, Бразил.
2012-bb-jackal-1.jpg

Црногрб шакал (Canis mesomelas) како јаде мрша на газела. Национален парк Етоша, Намибија.
3 ноември 2017 4 ноември 2017
Wien Zentralfriedhof Kirche Innenraum SO-Seite 01.jpg
Јужно крило на црквата „Св. Карло Боромејски“ во Централните гробишта во Виена.
Diesel locomotive ChME3-5947 in Vinnitsa railway station, Ukraine, 2012.jpg
Нафтена локомотива ЧМЕ3-5947 на станицата во Виница, Украина. Направена е во 1987 г.
5 ноември 2017 6 ноември 2017
Kiyomizu-dera, Kyoto, November 2016 -01.jpg
Главна градба на будистичкиот манастир Кијомизу-дера во источно Кјото — историски споменик на Јапонија и светско наследство на УНЕСКО.
Papilio polytes-Thekkady-2016-12-03-001.jpg
Обичен мормон (Papilio polytes) — вид пеперутка од семејството на ластовичарките (Papilionidae). На сликата е женка која го подражава изгледот на нејадливата обична трендафилка (Pachliopta aristolochiae).
7 ноември 2017 8 ноември 2017
Gran Mezquita de Isfahán, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 26.jpg
Нагорен поглед на влезниот ејван на Соборната џамија во Исфахан. Прогласена е за светско наследство на УНЕСКО и претставува најстарата постоечка градба во Иран, изградена во 771 г. и постојано преуредувана сè до XX век.
Saffron finch (Sicalis flaveola) male.JPG
Шафранска ѕвингалка (Sicalis flaveola, мажјак) во Пантанал, Бразил.
9 ноември 2017 10 ноември 2017
Dülmen, Wildpark -- 2017 -- 6075-81.jpg
Изгниен трупец во ловиштето кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
EC-135 SP-HXX HEMS.JPG
Двомоторен цивилен хеликоптерЕвропкоптер ЕЦ135“.
11 ноември 2017 12 ноември 2017
Anfiteatro, El Jem, Túnez, 2016-09-04, DD 35-37 HDR.jpg
Подземни простории на римскиот амфитеатар во ел-Џем, Тунис, заштитен како светско наследство на УНЕСКО.
Glardon Vallorbe LA2442-0 140 mm Swiss cut 0 6-piece needle file set.jpg
Шест шилести турпии од швајцарскиот произведувач „Глардон/Валорб“. Должина: 140 мм.
13 ноември 2017 14 ноември 2017
Earthrise over Compton crater -LRO full res.jpg
Земјата гледана од Вселенскиот извидувачки опкружувач (ЛРО) над кратерот Комптон на Месечината.
Porsche 911 Carrera RSR, Bj. 1974 (2011-08-13 Sp).JPG
Порше 911 Карера РСР (1974) на тркалиштето Нирбургринг, Германија.
15 ноември 2017 16 ноември 2017
Agriocnemis pieris-Kadavoor-2016-11-26-001.jpg
Бела стрелка (Agriocnemis pieris)
Kinkaku-ji in November 2016 -02.jpg
Кинкаку-џи („Златен павилјон“) — будистички храм во Кјото, Јапонија, прогласен за светско наследство на УНЕСКО.
17 ноември 2017 18 ноември 2017
Biblioteca Central de la Universidad de Bucarest, Bucarest, Rumanía, 2016-05-29, DD 97-99 HDR.jpg
Централната универзитетска библиотека во Букурешт со статуа на кралот Карол I.
Jaipur 03-2016 39 Jal Mahal - Water Palace.jpg
Зимскиот дворец („Џал Махал“) во Џајпур, Индија.
19 ноември 2017 20 ноември 2017
Marina (ship, 2011), Sète 01.jpg
Патничкиот крстосувач „Марина“ закотвен во Сет, Еро, Франција.
Downtown Pittsburgh from Duquesne Incline in the morning.jpg
Поглед на Дјукејнската искачница во Питсбург, Пенсилванија, САД.
21 ноември 2017 22 ноември 2017
Giant kingfisher (Megaceryle maxima) female composite.jpg
Џиновско рибарче (Megaceryle maxima, женка) како удира тилапија од дирек за да ѝ го скрши ’рбетот. Езеро Најваша, Кенија.
Osaka Castle Outer Moat and Osaka Business Park, November 2016.jpg
Стражарницата Инуј-јагура над шанецот на Осачкиот замок во Осака, Јапонија.
23 ноември 2017 24 ноември 2017
Rhenium single crystal bar and 1cm3 cube.jpg
Чист еднокристален рениум во облик на шипка (99,999%), претопена шипка (99,995%) и коцка од 1 см3 (99,99%).
Alaska Red Fox (Vulpes vulpes).jpg
Алјаска црвена лисица (Vulpes vulpes fulvus)
25 ноември 2017 26 ноември 2017
Bee hummingbird (Mellisuga helenae) immature male.jpg
Пчелесто колибри (Mellisuga helenae, мажјак) — најмала птица на светот. Ова е ендемски вид од Куба и тежи само 1,6 грама.
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 33.jpg
Калните вулкани се геолошко-ботанички резерват кај Берка во Бузау, Романија.
27 ноември 2017 28 ноември 2017
Curiosity - Robot Geologist and Chemist in One!.jpg
Замисла за возилото „Љубопитност“ (Curiosity) на НАСА со задача да ја испитува можноста за присуство на микроорганизми на Марс во минатото и сегашноста.
Kiyomizu-dera, Kyoto, November 2016 -07.jpg
Кула на будистичкиот манастир Кијомизу-дера во Кјото, Јапонија. Манастирот е заштитен како светско наследство на УНЕСКО.
29 ноември 2017 30 ноември 2017
Sukhoi SuperJet 100 (5114478300).jpg
Сухој Суперџет 100 во изведба на италијанското претпријатие Аленија Аермаки, како лета некаде над северноиталијанскиот брег.
Vanessa indica-Silent Valley-2016-08-14-002.jpg
Индиски адмирал (Vanessa indica) — пеперутка од планинските краишта на Индија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец ноември 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот