Шафранска ѕвингалка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шафранска ѕвингалка
Saffron finch (Sicalis flaveola) male.JPG
Мажјак
Женка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Тангери
Род: Жолти ѕвингалки
Вид: Шафранска ѕвингалка
Биномен назив
Sicalis flaveola
(Linnaeus, 1766)

Шафранска ѕвингалка (науч. Sicalis flaveola) — птица од семејството на тангерите (Thraupidae) од Јужна Америка која често се среќава по отворените и полуотворените рамници вон Амазонската Низина. Има широка распространетост во Колумбија, северна Венецуела (каде се нарекува „тавански канаринец“), западен Еквадор, западно Перу, источен и јужен Бразил (каде се нарекува „домороден канаринец“), Боливија, Парагвај, Уругвај, северна Аргентина и Тринидад и Тобаго. Видот е доведен и на Хаваите, Порторико и други места. Иако најчесто се нарекува канаринец, не е во сродство со таа птица.

Мажјакот е светложолт, со портокалово теме, кое го одликува од останатите жолти ѕвингалки (освен џуџестата жолта ѕвингалка). Женката лесно се меша бидјеќи е само за нијанса побледа од мажјакот, но кај јужниот подвид S. f. pelzelni истата е маслиновокафеава, со впечатливи темни линии.

Птицата најчесто се гнезди во шуплини, во напуштени гнезда на црвениот печкар (Furnarius rufus), на бамбусови гранчиња и под куќни покриви. Не ѝ пречи човечкото присуство, и се јавува по населбите и посетува птицопои. Има пријатна, но повторлива песна и интересен изглед, па затоа се чува и како миленик. Мажјаците се полигамни (се парат со две женки) и се одликуваат со територијалност, поради што луѓето со нив приредуваат борби во кафез.[2][3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Sicalis flaveola. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2013.2. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 26 November 2013.  (англиски)
  2. Cf. José Felipe Monteiro Pereira, Aves e Pássaros comuns do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Technical Books, 2008, , стр. 134
  3. Authorities crack down on finch-fighting rings“, USA Today, 9 март 2010 (посет. 26 април 2017 г).

Литература[уреди | уреди извор]

  • Betsy Trent Thomas, "Conoce nuestras aves",

Надворешни врски[уреди | уреди извор]