Кинкаку-џи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинкаку-џи или Златен павилјон

Кинкаку-џи (јапонски: 金閣寺, Храм на златниот павилјон) или Златен павилјон е зен-будистички манастир на планината Хокузан, во Кјото, Јапонија. Го опкружува рибникот Кјоко-чи (鏡湖池), како и градината Кајјушики тејен (回遊式庭園) кој се смета за најдобар пример на стилистиката на Муромачи периодот.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Schirokauer, Conrad; Lurie, David; Gay, Suzanne (2005). A Brief History of Japanese Civilization. Wadsworth Publishing. ISBN 978-0-618-91522-4. OCLC 144227752.

Галерија[уреди | уреди извор]

Панорама на Кинкаку-џија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]