Соборна џамија (Исфахан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соборна џамија
Основни податоци
МестоИсфахан, Иран.
Координати32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944° СГШ; 51.68500° ИГД / 32.66944; 51.68500Координати: 32°40′10″N 51°41′6″E / 32.66944° СГШ; 51.68500° ИГД / 32.66944; 51.68500
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Соборна џамија или „Џаме“ — џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Била изградена во 771 година, и низ времето била на неколкупати рушена и оштетувана и повторно реконструирана. Ова е една од најстарите џамии во иран којшто сѐ уште опстојува.