Сухој Суперџет 100

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други употреби, видете Суперџет (појаснување).
Суперџет 100
„Суперџет“ 100 во лет
Намена регионален превозник
Земја на потекло Русија
Производител КНААПО „Јуриј Гагарин“
Конструктор Сухој
Прв лет 19 мај 2008[1]
Пуштен 20 април 2011
Состојба активен
Корисници Аерофлот[2]
Год. на производство 2007 –
Произведени 8
Програмски трошок US$1,4 милијарди
Цена (единица)
$23-25 милиони[3]
Sukhoi Superjet 100 (Campeche, Mexico)

Сухој Суперџет 100 е демејство на регионални патнички авиони во категоријата од 75 до 95 седишта. Суперџетот 100 ќе се произведува од руската воздушна компанија Сухој во нивниот цивилен отсек, од кој Финмеканика поседува 25%.[4]

Суперџетот 100 порано се нарекувал Сухој Руски регионален авион (Самолёт Российский Региональный Сухого), или „Сухој РРА“. Името било променето на 17 јули 2006.[5]

Авионот бил откриен на аеродромот Џемги, Комсомолск на Амур на 26 септември 2007.[6]

Порачки и опции[уреди | уреди извор]

Датум Авиокомпанија Пристигнување ТИП
Суперџет 100-75 Суперџет 100-95 Опции
22 ноември 2005 Financial Leasing Company 2009   10 10
7 декември 2005 Аерофлот ноември 2008[7]   45 20
9 декември 2006 ЕрЈунион ? 15   15
19 декември 2006 Далавија ?   6 4
4 март 2007 Трансаеро ?   10 12
14 јуни 2007 ИтАли Ерлајнс 2009   10 10
14 септември 2007 Армавија 2008   2 2
Заедно 15 83 73
Вкупно: 98

Ер Франс [8], Луфтханза [9], САС [1] Архивирано на 15 октомври 2007 г. и Иберија [2], УТаир Ејвиејшн се потенцијални купувачи.

С7 Ерлајнс (поранешна Сибир) беше првата авиокомпанија која нарача 50 Суперџета и 20 опции на истото летало, но подоцна ја откажа порачката со оглед на тоа што новите спецификации на леталото не се совпаѓаат со нивните побарувачки.[10]

Далавија е близу до финализирање на зделка со цел да се добие до 25 Сухој Суперџета 100 за употреба на регионални рути на рускиот далечен исток. Финализирањето на зделката е одложено поради разговорите со Аерофлот околу потенцијално спојување и формација на нова далеку-источна дивизија на Аерофлот. Далавија веќе порачале 6 ССЏ.[11][12]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. „произвел свой первый полет (Sukhoi Superjet-100)“ Вести.Ru. проверено на 3 јануари 2010 (руски)
 2. „Аерофлот“ - rian.ru. проверено на 3 јануари 2010 (англиски)
 3. „Сухој Суперџет може да ја исправи секоја грешка на пилотот – вели раководителот на ОАК“. Russia Today. 10 април 2011.
 4. "Финмеканика ги потврдува нивните акции во рускиот регионален патнички авион на Сухој[мртва врска]." Езард, К. и Зајцев, Т. Flight International. 21 април 2006.
 5. Baker, C. (18 јули 2006). „Сухој го ребрендира РРА, со компетитивна цена“. Flight Daily News. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2007-09-27. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. „Русија го открива новиот патнички авион“. Reuters. 2007-09-26.
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AI.
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2007-09-27.
 9. http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-home&trurl=http%3A%2F%2Fde.rian.ru%2Fbusiness%2F20070517%2F65659192.html&lp=de_en&btnTrUrl=%C3%9Cbersetzen[мртва врска]
 10. Flight Global[мртва врска]
 11. Airliner World јануари 2007
 12. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-05-27. Посетено на 2007-09-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзана содржина[уреди | уреди извор]

Слични летала[уреди | уреди извор]