Бела стрелка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела стрелка
Мажјак
Женка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Инсекти
Ред: Вилински коњчиња
Подред: Водни девици
Семејство: Стрелки
Род: Праменци
Вид: Бела стрелка
Научен назив
Agriocnemis pieris
Laidlaw, 1919

Бела стрелка или бел праменец (науч. Agriocnemis pieris[2] — вид водна девица од семејството на стрелките (Coenagrionidae). Се среќава во Индија, а веројатно и во делови од Бангладеш.[1]

Ова е мало и тенко вилинско коњче, но препознатливо по синикавобелата боја и црните грбни точки. Се размножува во влажни тревни предели.[3][4][5][6]

Женките се служат со полова мимикрија. Една група го ја подражава бојата на мажјаците (андрохроми), додека други имаат свои женски бои (гинохроми).[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Sharma, G. (2010). Agriocnemis pieris. IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2010: e.T167325A6328920. Посетено на 26 February 2017.
  2. „World Odonata List“. Slater Museum of Natural History. Архивирано од изворникот на 2021-10-05. Посетено на 2017-02-25.
  3. C FC Lt. Fraser (1933). The Fauna of British India, including Ceylon and Burma, Odonata Vol. I. Red Lion Court, Fleet Street, London: Taylor and Francis.
  4. Subramanian, K. A. (2005). Dragonflies and Damselflies of Peninsular India - A Field Guide.
  5. „Agriocnemis pieris Laidlaw, 1919“. India Biodiversity Portal. Посетено на 2017-02-26.
  6. 6,0 6,1 „Agriocnemis pieris Laidlaw, 1919“. Odonata of India, v. 1.00. Indian Foundation for Butterflies. Посетено на 2017-02-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]