Википедија:Избрана слика/2017/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец март 2017 година.


1 март 2017 2 март 2017
Charlotte Perkins Gilman c. 1900.jpg
Американскиот социолог и писателка Шарлот Перкинс Гилман (1860 – 1935).
Frauenkirche Munich March 2013.JPG
Богородичната црква (Фрауенкирхе) во Минхен — главен соборен храм на Минхенско-фрајзиншката архиепископија.
3 март 2017 4 март 2017
Euthalia aconthea-Kadavoor-2016-06-25-003.jpg
Обичен барон (Euthalia aconthea) како јаде скапани плодови.
Maria Taferl Basilika Langhausfresko 01.JPG
Тавански живопис Вознесението на Свети Јосиф во базиликата „Марија Таферл“, Долна Австрија.
5 март 2017 6 март 2017
Laguna Miscanti, Chile, 2016-02-08, DD 32.JPG
Патека крај езерото Мискантиалтиплано во регионот Антофагаста, северно Чиле.
Schonach - Paradies - Sonnenaufgang.jpg
Утро во Шонах, Шварцвалд, Германија.
7 март 2017 8 март 2017
Ehrenstetten - Ölbergkapelle6.jpg
Елбершката капела во Еренштетен, на југот на Шварцвалд.
Barbara McClintock (1902-1992) shown in her laboratory in 1947.jpg
Американската цитогенетичарка Барбара Маклинток (1902 – 1992) — добитник на Нобеловата награда за физиологија или медицина во 1983 г.
9 март 2017 10 март 2017
London Eye at Night (long exposure).JPG
Лондонско око“ — џиновско панорамско тркало на јужниот брег на реката Темза во Лондон.
Prohvet Eeliase kirik Vasknarvas 2014 01.jpg
Православната црква „Св. Илија“ во селото Васкнарва (рус. Сиренец), Естонија.
11 март 2017 12 март 2017
Anfiteatro, El Jem, Túnez, 2016-09-04, DD 55-66 HDR PAN.jpg
Панорама на римскиот амфитеатар во ел-Џем, Тунис, заштитен како светско наследство на УНЕСКО.
Cyclosia papilionaris-Kadavoor-2016-06-17-001.jpg
Друриева скапоценост (Cyclosia papilionaris) — молец од семејството на индиските птички (Zygaenidae).
13 март 2017 14 март 2017
Straßenbahnbrücke Weil am Rhein.jpg
Трамвајски мост во Вајл на Рајна, Германија.
Duisburg, Landschaftspark Duisburg-Nord -- 2016 -- 1253.jpg
Поранешна индустриска зграда во Пределниот парк Дујсбург-Север, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
15 март 2017 16 март 2017
Bufo bufo 2015 G3.jpg
Обична крастава жаба (Bufo bufo) како седи под габер (Carpinus betulus) во Украина.
Complejo San Francisco, Arequipa, Perú, 2015-08-02, DD 79-81 HDR.JPG
Ноќен поглед на верскиот комплекс „Св. Франциск“ во Арекипа, Перу, основан во 1552 г.
17 март 2017 18 март 2017
Munich subway station Georg-Brauchle-Ring.JPG
Прстен „Георг Браухле“ — станица на Минхенското метро.
BEN Bengalian kitten (4492540155).jpg
Бенгалско маче на изложба во Москва во 2010 г.
19 март 2017 20 март 2017
Jaipur 03-2016 05 Amber Fort.jpg
Амерската тврдина во Џајпур, Индија.
De handelsloge van de VOC in Hougly in Bengalen Rijksmuseum SK-A-4282.jpeg
Трговската ложа на Холандската источноиндиска компанија во Хугли, Бенгал. Слика на Хендрик ван Схејленбург, 1665 г.
21 март 2017 22 март 2017
Stiftskirche Melk Deckenfresko Langhaus Mittelfeld.JPG
Тавански живопис Славниот пат на Св. Бенедикт (1722) во црквата на Мелчкиот манастир. Дело на Јохан Михаел Ротмајр.
Caribbean Sea - Long Exposure.jpg
Денес е Светски ден на водата, посветен на значајноста на пивката вода и одржливото управување со слатководните ресурси.
23 март 2017 24 март 2017
Laguna Honda, Bolivia, 2016-02-03, DD 42.JPG
Лагуна Онда — солено езеро на надморска височина од 4.114 м во департманот Потоси, југозападна Боливија, недалеку од границата со Чиле.
Junonia almana-Kadavoor-2016-07-11-002.jpg
Паунова костеновка (Junonia almana)
25 март 2017 26 март 2017
Berlin - Messe Berlin2.jpg
Главниот влез на Берлинското сајмиште.
Radaja Seto Festival (2016) - 115.jpg
Жена во народна носија, припадничка на народноста Сети во југоисточна Естонија.
27 март 2017 28 март 2017
Saint Kitts - Brimstone Hill Fortress 04.JPG
Поглед на Карипското Море од Националниот парк Бримстоун Хил Фортрес. Тврдината се наоѓа на островот Свети Кристофер во сојузот на Свети Кристофер и Невис во источните Кариби.
Mentha arvensis - põldmünt Keila.jpg
Полско нане (Mentha arvensis) во Кеила, Естонија.
29 март 2017 30 март 2017
Museo Soumaya, Ciudad de México, México, 2015-07-18, DD 12.JPG
Музејот „Сумаја“ во градот Мексико — дом на уметничката збирка на задолжбината „Карлос Слим“ на истоимениот стопанственик, наречен во спомен на неговата покојна жена.
Во шумата на Баба 2015.jpg
Шума на планината Баба во Националниот парк Пелистер.
31 март 2017
S-Bahn at Hauptbahnhof Berlin.JPG
Големата сала на Главната железничка станица во Берлин со дојдовен воз (десно).

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец март 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот