Прстен „Георг Браухле“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
U-Bahn.svg
Прстен „Георг Браухле“

Georg-Brauchle-Ring
Munich subway GBR.jpg
МестоположбаМосах
Минхен, Германија
Координати48°10′35″N 11°31′45″E / 48.17639° СГШ; 11.52917° ИГД / 48.17639; 11.52917Координати: 48°10′35″N 11°31′45″E / 48.17639° СГШ; 11.52917° ИГД / 48.17639; 11.52917
Перонисредишен
Колосеци2
Изградба
Вид градбаподземна
Историја
Отворена18 октомври 2003
Услуги
Претходна   Минхенско метро   Следна
последна
U1

Прстен „Георг Браухле“ (германски: Georg-Brauchle-Ring) — станица на линијата U1 во метрото на градот Минхен, Германија. Сместено е помеѓу истоимениот Прстен „Георг Браухле“ (дел од обиколницата „Среден Прстен“. Отворена е на 18 октомври 2003 г.[1] Двата ѕида се украсени со 400 плочи, дело на уметникот Франц Акерман насловено како Големото патување. Секој ѕид тежи по 30 тона.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Панорама на перонот