Шонах во Шварцвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шонах во Шварцвалд

Schonach im Schwarzwald

Грб на Шонах во Шварцвалд
Шонах во Шварцвалд is located in Германија
Шонах во Шварцвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Фрајбург
Округ Шварцвалд-Бар
Градоначалник Јерг Фрај
Основни податоци
Површина 36,71 км2
Надм. височина 540−1.155 м
Население 4.009 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VS
Пошт. бр. 78136
Повик. бр. 07722
Портал schonach.de
Местоположба на Шонах во Шварцвалд во рамките на округот Шварцвалд-Бар
Карта
Координати 48°08′33″N 8°12′9″E / 48.14250° СГШ; 8.20250° ИГД / 48.14250; 8.20250Координати: 48°08′33″N 8°12′9″E / 48.14250° СГШ; 8.20250° ИГД / 48.14250; 8.20250

Шонах во Шварцвалд (германски: Schonach im Schwarzwald) — гратче во округот Шварцвалд-Бар на сојузната покраина Баден-Виртемберг во југозападна Германија.

Спорт[уреди | уреди извор]

Зимските спортови се значаен дел од идентитетот на Шонах, особено нордиската комбинација и скијачкото трчање. Секоја година во местото се одржува Светското првенство во нордиска комбинација. Во 1981 и 2002 г. гратчето било домаќин и на јуниорското првенство во нордиско скијање.

Личности[уреди | уреди извор]

Некои познати спортисти од Шонах се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]