Википедија:Избрана слика/2018/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јули 2018 година.


1 јули 2018 2 јули 2018
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 34.jpg
Калните вулкани се геолошко-ботанички резерват кај Берка во Бузау, Романија.
West Indian whistling duck (Dendrocygna arborea) head.JPG
Кубанска дрвна патка (Dendrocygna arborea) на Кајманските Острови.
3 јули 2018 4 јули 2018
Turquoise Swirls in the Black Sea.jpg
Тиркизни витли од летен фитопланктон во Црното Море.
Four-spotted chaser (Libellula quadrimaculata) female dorsal.jpg
Четириточкесто вилинско коњче (Libellula quadrimaculata), женка.
5 јули 2018 6 јули 2018
Praha Old Jewish Cemetery Panorama 01.jpg
Еврејските гробишта во Јозефов на Прага.
NN Spit from Kanavinsky Bridge 08-2016.jpg
Вливот на Ока во Волга со црквата „Св. Александар Невски“, Нижни Новгород, Русија.
7 јули 2018 8 јули 2018
Sala de Conciertos, Berlín, Alemania, 2016-04-22, DD 22-24 HDR.jpg
Концертниот дом во Берлин, ремек-дело на неокласичниот архитект Карл Фридрих Шинкел.
Lübeck, Historische Gerichtslaube -- 2017 -- 0476.jpg
Таваница на одрина во стариот суд во Либек, Шлезвиг-Холштајн, Германија.
9 јули 2018 10 јули 2018
Passion Vine NBG LR.jpg
Месест Исусов венец (Passiflora incarnata)
Lycidae-Kadavoor-2017-05-22-001.jpg
Ларва на инсект од семејството на црвенокрилците (Lycidae).
11 јули 2018 12 јули 2018
Lockheed Martin F-22A Raptor JSOH.jpg
Ловец „Локхид Мартин Ф-22 Раптор“ над база во Мериленд, САД.
Sony A77.jpg
Фотоапарат „Сони Алфа А77“ со објектив 16-50 мм f/2,8 SSM.
13 јули 2018 14 јули 2018
Monasterio de Sanahin, Armenia, 2016-09-30, DD 44-46 HDR.jpg

Припратата во црквата „Пресв. Богородица“ на Санахинскиот манастир во покраината Лори, Ерменија.
Valais Cup 2013 - OM-FC Porto 13-07-2013 - Brice Samba en extension.jpg
Конгоанскиот голман Брис Самба на натпревар во Швајцарија, 2012 г.
15 јули 2018 16 јули 2018
Lilium kesselringianum in Sochi.jpg
Кеселрингов лилјан (Lilium kesselringianum) in природен резерват кај Сочи, Русија.
Mute swans (Cygnus olor) and cygnets.jpg
Црвеноклуни лебеди (Cygnus olor) со млади во Оксфордшир, Англија.
17 јули 2018 18 јули 2018
SBB RABDe 500 bei Twann.jpg
Два воза СББ РАБДе 500 „ИЦН“ по брегот на Билското Езеро во Тван, Швајцарија.
Mezcala Bridge - Mexico edit1.jpg
Мостот на солидарноста на реката Мескала (Балсас), Мексико.
19 јули 2018 20 јули 2018
Templo de Garni, Armenia, 2016-10-02, DD 03.jpg
Храмот во Гарни, Ерменија. Изграден е од кралот Тиридат I во I век и посветен на сончевиот бог Михр.
EllstromManufacturingHydroplane.jpg
Тркачки глисер на реката Охајо во Медисон, Индијана, САД.
21 јули 2018 22 јули 2018
Heteropoda venatoria-Kadavoor-2017-05-22-001.jpg
Џиновски раковиден-пајак (Heteropoda venatoria)
NoonDayRestWomanAlfredTPalmer.jpg
Пладневна починка на работничка во фабриката за авиони „Даглас“. Есен, 1942 г. Лонг Бич, Калифорнија, САД.
23 јули 2018 24 јули 2018
Winter Palace Panorama 4.jpg
Широк поглед на Зимскиот дворец во Санкт Петербург, Русија.
Cast sitting victim Pompeii.jpg
Одливка од жртва на избувнатиот Везув во римскиот град Помпеја, 79 г.
25 јули 2018 26 јули 2018
Casa histórica de Tabatabaeis, Kashan, Irán, 2016-09-19, DD 65.jpg
Внатрешен двор на домот Табатабаеј во Кашан, Иран.
Eucomatocera vittata-Kadavoor-2017-05-23-001.jpg
Стрижибуба од видот Eucomatocera vittata.
27 јули 2018 28 јули 2018
DTM Mercedes W204 Lauda09 amk.jpg
Мерцедес-Бенц (C-класа, W204) на трката ДТМ, 2009 г.
EmissionNebula NGC6357.jpg
Ѕвезденото јато Пишмиш 24 во средината на оддавната маглина NGC 6357.
29 јули 2018 30 јули 2018
ET Gondar asv2018-02 img42 Debre Berhan Selassie.jpg
Живописана таваница во црквата „Св. Троица“ (XVII век) во Гондар, Етиопија.
African buffalo (Syncerus caffer) male with Oxpecker.jpg
Африкански бивол (Syncerus caffer) со црвеноклун говедар (Buphagus erythrorhynchus) на муцката. Квазулу-Натал, ЈАР.
31 јули 2018
Kamchatka Brown Bear near Dvuhyurtochnoe on 2015-07-23.jpg
Камчатска кафеава мечка (Ursus arctos beringianus) на полуостровот Камчатка, источна Русија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јули 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот