Википедија:Избрана слика/2017/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2017 година.


1 август 2017 2 август 2017
Pachliopta pandiyana-Kadavoor-2016-10-18-001.jpg
Малабарска роза (Pachliopta pandiyana) — пеперутка од семејството на ластовичарките (Papilionidae) ендемска во влажните џунгли на јужна Индија.
Fortaleza de Bam, Irán, 2016-09-23, DD 04.jpg
Пазар во Бамската тврдина (Арг-е Бам) — најголемото керпично здание на светот и светско наследство на УНЕСКО, сместена во Бам, Керман, југоисточен Иран.
3 август 2017 4 август 2017
Silver-spotted skipper butterfly (Hesperia comma) female underside.jpg
Запирчеста дебелоглавка (Hesperia comma), женка
Bredevoort (NL), Parkbank -- 2016 -- 1398.jpg
Клупа во гратчето Бредеворт во Гелдерланд, Холандија.
5 август 2017 6 август 2017
Red-billed streamertail (Trochilus polytmus) female in flight 2.JPG
Црвеноклуно колибри (Trochilus polytmus, женка), ендемски вид во Јамајка.
Haltern am See, Westruper Heide -- 2015 -- 7965-9.jpg
Залез над природниот резерват „Веструпер Хајде“ во цут на вресот. Халтерн ам Зе, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
7 август 2017 8 август 2017
Mallnitz Tauerntal Tauscherböden 20160807.jpg
Планинското пасиште Таушербеден во Таурската Долина. Национален парк Високи Таури, Корушка, Австрија.
Marumba-Aralam-2016-10-30-001.jpg
Ларва на марумба во семејството на молците самрачници (Sphingidae).
9 август 2017 10 август 2017
Sunflower head 2015 G1.jpg
Сончогледов цвет. Украина.
Catedral Vank, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 98-100 HDR.jpg
Свод на ерменската соборна црква „Ванк“ во Исфахан, Иран.
11 август 2017 12 август 2017
Lüdinghausen, Berenbrock, Dortmund-Ems-Kanal (an der Kreisstraße 23) -- 2015 -- 4655.jpg
Каналот Дортмунд-Емс кај селцето Беренброк во Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Puerta de Brandeburgo, Berlín, Alemania, 2016-04-21, DD 49-51 HDR.jpg
Квадрига на Бранденбуршката порта во Берлин.
13 август 2017 14 август 2017
St. Pölten Dom Hochaltar 01.JPG
Висок олтар со живописот Успение на Пресвета Богородица (1658) во истоимената катедрала во Санкт Пелтен, Долна Австрија.
Викиекспедиција Бојмија 045.jpg
Туристичкото место „Смрдлива Вода“ кај Гевгелија.
15 август 2017 16 август 2017
Mumbai 03-2016 29 Kamla Nehru Park.jpg
Лавовски столб — државно обележје на Индија. Парк „Камала Нехру“, Мумбај.
Charaxes psaphon-Aralam-2016-10-29-002.jpg
Портокаловокафеав раџа (Charaxes psaphon) — редок јужноиндиски вид од семејството на шарените пеперутки (Nymphalidae).
17 август 2017 18 август 2017
Komodo dragon (Varanus komodoensis).jpg
Комодски варан (Varanus komodoensis) на островот Ринча во состав на Националниот парк Комодо, јужна Индонезија.
Centro histórico, Baku, Azerbaiyán, 2016-09-26, DD 221-223 HDR.jpg
Паганскиот храм во Стариот град на Баку, Азербејџан, прогласен за светско наследство на УНЕСКО.
19 август 2017 20 август 2017
Bee on Lavender Blossom 2.jpg
Медоносна пчела (Apis) на лаванда.
STS-130 EVA3 Nicholas Patrick 1.jpg
Американскиот космонаут Николас Патрик како врши надворешно одржување на Меѓународната вселенска станица. Задача STS-130, 2010 г.
21 август 2017 22 август 2017
Casa histórica de Boroujerdi, Kashan, Irán, 2016-09-19, DD 34-36 HDR.jpg
Таваница на Боруџердскиот дом во Кашан, Иран.
Rally Dakar 2006 9-2.jpg
Шпанскиот мотоциклист Марк Кома на релито Лисабон-Дакар 2006.
23 август 2017 24 август 2017
Chinon from above.JPG
Покриви во Шинон, Ендр и Лоара, Франција.
Koenigssee - St. Bartholomew's Church 02.jpg
Поклоничката црква „Св. Вартоломеј“ во округот Берхтесгаден, Баварија, Германија.
25 август 2017 26 август 2017
Monasterio de Jvari, Miskheta, Georgia, 2016-09-29, DD 08-10 HDR.jpg
Свод на црквата во манастирот „Џвари“ (VI век), прогласен за светско наследство на УНЕСКО. Сместен е на рид над градот Мцхета, поранешна претстолнина на Кралството Иберија, Грузија.
Damselfly emergence-Aralam-2016-10-29-001.jpg
Изведување на црна иглоопашка (Prodasineura verticalis).
27 август 2017 28 август 2017
B17g and b52h in flight.jpg
Боинг Б-17 „Летечка тврдина“ (долу) и Боинг Б-52 „Стратотврдина“ на аеромитинг во Луизијана, САД.
SR VL22M Satsire.jpg
Последниот примерок на советската електрична локомотива ВЛ22м во тековна употреба. Линија Кутаиси - Ткибули, Грузија.
29 август 2017 30 август 2017
Palacio de Golestán, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 37-39 HDR.jpg
Таваница во главната соба на ветрофатот во Голестанскиот дворец во Техеран, Иран.
Emerald damselfly (Lestes sponsa) male 3.jpg
Смарагдна водна девица (Lestes sponsa), мажјак
31 август 2017
Bishkek 03-2016 img11 Chuy Prospekt.jpg
Почесна стража на плоштадот Ала-Тоо во Бишкек, Киргистан.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот