Беренброк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беренброк
Место во Калферде
Грб на Беренброк
Беренброк is located in Германија
Беренброк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 57 м
Население 284  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39638
Повик. бр. 039051
Местоположба на место Беренброк во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°25′0″N 11°19′0″E / 52.41667° СГШ; 11.31667° ИГД / 52.41667; 11.31667Координати: 52°25′0″N 11°19′0″E / 52.41667° СГШ; 11.31667° ИГД / 52.41667; 11.31667

Беренброк е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.