Халтерн ам Зе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халтерн ам Зе

Haltern am See

Надолен поглед на црквата „Св. Сикст“ и стариот дел од Халтерн
Надолен поглед на црквата „Св. Сикст“ и стариот дел од Халтерн
Надолен поглед на црквата „Св. Сикст“ и стариот дел од Халтерн
Грб на Халтерн ам Зе
Халтерн ам Зе во рамките на Германија
Халтерн ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Реклингхаузен
Градоначалник Бодо Климпел (ДХС)
Основни податоци
Површина 158,34 км2
Надм. височина 40 м
Население 37.845 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 239 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RE
Пошт. бр. 45721
Повик. бр. 02364 (Халтерн)
02360 (Липрамсдорф)
Портал haltern.de
Местоположба на градот Халтерн ам Зе во рамките на округот Реклингхаузен
Карта
Карта
Координати 51°45′0″N 7°11′0″E / 51.75000° СГШ; 7.18333° ИГД / 51.75000; 7.18333Координати: 51°45′0″N 7°11′0″E / 51.75000° СГШ; 7.18333° ИГД / 51.75000; 7.18333

Халтерн ам Зе (германски: Haltern am See), до 2001 г. само Халтерн) — град и општина во округот Реклингхаузен на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Сместен е на бреговите на реката Липе и каналот Везел-Дателн, 15 км северно од Реклингхаузен и околу 80 км северно од Диселдорф.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан на 3 февруари 1289 г. и добил градски права од кнезот-епископ од Минстер, Еверхард фон Динштаг. Сè декември 2001 г. градот се нарекувал само „Халтерн“ (Halteren).

Во Кристалната ноќ во 1938 г. се нападнати разни објекти на еврејската заедница како синагогата, гробиштата, дуќаните и домовите. Подоцна градските Евреи се однесени во логори; последните петмина се однесени во 1942 г.[2] Само едно лице преживеало, и денес по него е наречено улилиштето „Александар Лебенштајн“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Халтерн е збратимен со следниве места:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Spector, Shmuel & Vigoder, Geoffrey (eds.). The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust: A-J. стр. 485.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]