Википедија:Избрана слика/2019/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јули 2019 година.


1 јули 2019 2 јули 2019
RUS-2016-Aerial-SPB-Peterhof Palace.jpg
Дворецот Петерхоф кај Санкт Петербург, Русија.
Himantopus himantopus, Sète cf26.jpg
Долгонога шлука (Himantopus himantopus) во Сет, Франција.
3 јули 2019 4 јули 2019
Январское побережье Японского моря в Хасанском районе.jpg
Изгрев над Јапонското Море гледано од Хасанскиот реон во Приморскиот крај, Русија.
Würfelzucker -- 2018 -- 3564.jpg
Коцки шеќер.
5 јули 2019 6 јули 2019
20180924 UCI Road World Championships Innsbruck Men U23 ITT Callum Scotson 850 8281.jpg
Калум Скотсон (Австралија) на Светското првенство во друмски велосипедизам 2018 во Инсбрук, Австрија.
Mezquita Shah, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 49-51 HDR.jpg
Тавански свод на Шаховата џамија (денес „Имамова џамија“) кај Главниот пазар во Техеран, Иран.
7 јули 2019 8 јули 2019
Rubjerg Knude Fyr, Hjørring, Denmark, 1807072231, ako.jpg
Стар светилник на Северното Море кај Јеринг, Данска, денес целосно зафатен со песочни дини.
Parque nacional y reserva Denali, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-30, DD 72.jpg
Националниот парк Денали, Алјаска.
9 јули 2019 10 јули 2019
Campsite at Mystic Beach, Vancouver Island, Canada.jpg
Прибрежно логориште на островот Ванкувер, Канада.
Beer bottles 2018 G1.jpg
Пивски шишиња од разни бои.
11 јули 2019 12 јули 2019
Dülmen, Dülmener Sommer, Open-Air-Konzert -- 2018 -- 9316-18.jpg
Изложбената сала на Висман на фестивалот „Дилменско лето 2018“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Castillo de Kórnik, Kórnik, Polonia, 2016-12-21, DD 05.jpg
Курњичкиот замок во Полска. Првично е изграден во XIV век, а во 1855 г. преуреден во неоготски стил од истакнатиот архитект Карл Фридрих Шинкел.
13 јули 2019 14 јули 2019
Panorama of Umag, Istria, Croatia.jpg
Градот Умаг на Истра, Хрватска.
Aglais io Mitterbach 01.jpg
Дневен пауновец (Aglais io).
15 јули 2019 16 јули 2019
Io highest resolution true color.jpg
Јупитеровата месечина Ија, сликана од леталото „Галилео“, 1999 г.
Apollo 11 Launch2.jpg
На денешен ден пред 50 години е отпочната мисијата „Аполо 11“ која ги одвела првите луѓе на Месечината.
17 јули 2019 18 јули 2019
Kopenhagen (DK), Runder Turm -- 2017 -- 1633.jpg
Округлата кула во Копенхаген, Данска.
Centro histórico de Skagway, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-18, DD 41.jpg
Запазена старинска стоковна куќа во Скагвеј, Алјаска.
19 јули 2019 20 јули 2019
Bergtocht van Vens naar Bettex in Valle d'Aosta (Italië) 012.jpg
Европски ариш (Larix decidua) во Аостинската Долина, Италија.
Dülmen, Kirchspiel, VW 1303 -- 2017 -- 2279.jpg
Фолксваген Буба 1303 од отворен тип.
21 јули 2019 22 јули 2019
2018 - Замок в Чорнокозинцях.jpg
Рушевини од некогашен замок во селото Чорнокозинци, Хмелничка област, Украина.
Грот на мысе Большой Атлеш.jpg
Карпест отвор на ’ртот Голем Алтеш во крајниот западен дел на Крим.
23 јули 2019 24 јули 2019
Grivet (Chlorocebus aethiops) head 2.jpg
Зелен мајмун (Chlorocebus aethiops) во Националниот парк Амора Гедел, Етиопија.
Vista de Baku, Azerbaiyán, 2016-09-26, DD 138.jpg
Поглед на Баку — главен град на Азербејџан.
25 јули 2019 26 јули 2019
Müllersches Volksbad Munich at Dusk, July 2018.jpg
Милеровата народна бања во Минхен, изградена помеѓу 1897 и 1901 г. и позната по својата необарокно-југендстилска архитектура.
Trees and clouds with a hole, Karawanks, Slovenia.jpg
Облачно небо со дупка пред бура над планината Бегуњшчица, Караванки, Словенија.
27 јули 2019 28 јули 2019
Malachite kingfisher (Corythornis cristatus stuartkeithi).jpg
Малахитно рибарче (Corythornis cristatus stuartkeithi) на езерото Аваса, Етиопија.
Roof above entrance to Victoria Conference Centre, Victoria, British Columbia, Canada 09.jpg
Таваница над влезот на собирниот центар „Викторија“ сместен во истоимениот град во Британска Колумбија, Канада.
29 јули 2019 30 јули 2019
Masque eharo MHNT ETH AC NB9.jpg
Обредна маска на елемската култура од Папуа Нова Гвинеја, предвидена да ги засмејува учесниците.
Templo zoroastrista, Yazd, Irán, 2016-09-21, DD 45.jpg
Храм на Победоносниот Оган — зороастриски храм во Јазд, Иран, и едиствениот во земјата со огниште од највисок степен.
31 јули 2019
Phobos colour 2008.jpg
Поглед на Фобос — една од двете месечини на Марс.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јули 2019 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот