Википедија:Избрана слика/2020/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец мај 2020 година.


1 мај 2020 2 мај 2020
Catedral de San Juan, Breslavia, Polonia, 2017-12-20, DD 09-11 HDR.jpg
Внатрешност на катедралата „Св. Јован Крстител“ во Вроцлав, Полска.
Sun over Lake Hawea, New Zealand.jpg
Сончевина над езерото Хавеја во Отаго, Нов Зеланд.
3 мај 2020 4 мај 2020
Spotted hyena (Crocuta crocuta).jpg
Дамчеста хиена (Crocuta crocuta) во Националниот парк Етоша, Намибија.
Passer montanus malaccensis @ Kuala Lumpur, Malaysia (1).jpg
Селско врапче (Passer montanus malaccensis) во Куала Лумпур, Малезија.
5 мај 2020 6 мај 2020
Bergtocht van Prasüras, door het Val Trupchun naar Alp Purcher 18-09-2019. (actm.) 07.jpg
Планински пат низ Швајцарскиот национален парк.
Lopesan Baobab, Maspalomas, May 2018 -2.jpg
Одморалиштето „Лопесан баобаб“ во Маспаломас на островот Гран Канарија.
7 мај 2020 8 мај 2020
Catedral Vank, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 118-120 HDR.jpg
Таваница на ерменскиот соборен храм „Ванк“ во Исфахан, Иран. Изграден е во XVII век.
Banz Klosterkirche Decke P5161650 2.jpg
Тавански живопис во поранешната манастирска црква „Св. Петар и Дионисиј“ во Банц, Германија. Дело на мајсторот Мелхиор Штајдл.
9 мај 2020 10 мај 2020
Moscow 05-2017 img13 Krymsky Bridge.jpg
Кримскиот мост во Москва.
Ogden Point Breakwater, Victoria, British Columbia, Canada 02.jpg
Бранобранот на Огден Поинт во Викторија, Британска Колумбија, Канада.
11 мај 2020 12 мај 2020
View to Piran from St. George's Parish Church, Piran, Slovenia 11.jpg
Покриви во Пиран, Приморска, Словенија.
Sable antelope (Hippotragus niger) adult male.jpg
Црна антилопа (Hippotragus niger) во резерватот „Цвалу Калахари“, ЈАР.
13 мај 2020 14 мај 2020
Lago Plateado, Parque nacional y reserva Wrangell-San Elías, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-22, DD 135.jpg
Квечерина над Сребреното Езеро во Националниот парк и резерват „Врангел-Сент Елајас“, Алјаска.
Red Clover 2011 G1.jpg
Црвена детелина (Trifolium pratense) во Украина.
15 мај 2020 16 мај 2020
Baden Königshöhle 01.jpg
Кралската Пештера (Königshöhle) во Баден, Долна Австрија.
Stift Wilhering Kirche Innenraum 01.jpg
Внатрешност на опатиската црква во Вилхеринг, Горна Австрија.
17 мај 2020 18 мај 2020
Braun&Hogenberg Trier 1572.jpg
Поглед на Трир, Германија. Бакрорез на Г. Браун и Ф. Хогенберг, 1572 г.
Kokardenblume Gaillardia aristata stack28 20190721-RM-7210879.jpg
Цвет на обична кокарда (Gaillardia aristata) направена со жаришно напластување на 28 слики.
19 мај 2020 20 мај 2020
Celebración de Todos los Santos, cementerio de la Santa Cruz, Gniezno, Polonia, 2017-11-01, DD 19-30 PAN HDR.jpg
Ден на сите светци на гробиштата „Св. Крст“ во Гњезно, Полска.
ET Bahir Dar asv2018-02 img17 Tis Issat.jpg
Водопад на Синиот Нил кај Бахир Дар, Етиопија.
21 мај 2020 22 мај 2020
Mejsene fodres-4.jpg
Модроглава сипка (Cyanistes caeruleus) како излетува од гнездилна кутија.
Château Chantilly 1.jpg
Замокот Шантији во Оаза, Франција.
23 мај 2020 24 мај 2020
Glaciar Davidson, Haines, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-18, DD 55.jpg
Ледникот Дејвидсон во Хејнс, Алјаска.
Phalaenopsis Cultivar Mini 01.jpg
Виолетова молчеста орхидеја (Phalaenopsis), минијатурна сорта.
25 мај 2020 26 мај 2020
Grades St. Wolfgang Flügelaltar 01.jpg
Крилест олтар на црквата „Св. Волфганг на Градец“ во Метниц (Метница), Корушка, Австрија. XV и XVI век.
Berlin Hauptbahnhof, Ostseite, 170430, ako.jpg
Поглед на Главната железничка станица во Берлин, отворена во 2006 г.
27 мај 2020 28 мај 2020
Ruine Aggstein 20180527.jpg
Рушевини на замокот Агштајн во Вахау, Долна Австрија.
Родовые столбы сэргэ.jpg
Будистички шамански столбови на островот Олхон во Бајкалското Езеро, Русија.
29 мај 2020 30 мај 2020
Iglesia de San Francisco, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 168-170 HDR.JPG
Таваница на манастирската црква „Св. Франциск“ (XVII в.) во Кито, Еквадор.
Dülmen, Merfeld, Dülmener Wildpferde in der Wildbahn -- 2016 -- 4740.jpg
Понија од домородна раса кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
31 мај 2020
Münster, St.-Paulus-Dom, Altarinsel -- 2019 -- 3815-9.jpg
Кораб и олтар на катедралата „Св. Павле“ во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец мај 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот