Вроцлавска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Св. Јован Крстител
Archikatedra św. Jana Chrzciciela (полски)
Wrocław - Archikatedra św. Jana Chrzciciela1.jpg
Основни податоци
МестоТумски Остров, Вроцлав
ПрипадностРимокатоличка
МитрополијаВроцлавска архиепископија
Осветен1272
Архитектонски опис
Архитектонски стилГотска
Завршен1272 (певница),
1341 (кораб),
1951 (обнова)
Особености
Насоченост на фасадатазападна
Висина на кулата98 m

Вроцлавската катедрала Св. Јован Крстител (пол. Archikatedra św. Jana Chrzciciela ) е црква која се наоѓа во Вроцлав, Полска. Катедралата е изградена во готска архитектура во текот на XX век.

Погребани[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]