Прејди на содржината

Вилхеринг

Координати: 48°19′0″N 14°12′0″E / 48.31667° СГШ; 14.20000° ИГД / 48.31667; 14.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхеринг
Wilhering / Wilaring
Богородичната црква во Дернбах
Богородичната црква во Дернбах
Грб на Вилхеринг
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
ОкругЛинц-Околина
Управа
 • ГрадоначалникМарио Волфганг Милбек (СПА)
Површина[1]
 • Вкупна29,97 км2 (1,157 ми2)
Надм. вис.&10000000000000270000000270 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно5.911
 • Густина2,0/км2 (5,1/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4073
Повик. бр.0 72 26
Рег. таб.LL
Мреж. местоwilhering.at
Црквата на Вилхериншката опатија

Вилхеринг (германски: Wilhering, среднобаварски: Wilaring) — општина во округот Линц-Околина на покраината Горна Австрија во Австрија. Геслото на општината е „култура и живот“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Вилхеринг е сместена цистерцитската Вилхериншката опатија соцрква во рококо-стил, опкружени со шумски предели. Опатијата е основана во 1146 г. но настрадала во пожар, па била обновена. Во неа се чуваат скици и слики на разни австриски барокни сликари. Внатрешноста на црквата се вбројува меѓу врвните примери на рококото во Австрија.[3]

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места (1 јануари 2018[4]):

 • Аперсберг (Appersberg, 236 жит.)
 • Вилхеринг (Wilhering, 240 жит.)
 • Винкелн (Winkeln, 145 жит.)
 • Дернбах (Dörnbach, 707 жит.)
 • Едрамсберг (Edramsberg, 651 жит.)
 • Кацинг (Katzing, 279 жит.)
 • Лонхартинг (Lohnharting, 42 жит.)
 • Милбах (Mühlbach, 692 жит.)
 • Рајт (Reith, 620 жит.)
 • Талхам (Thalham, 261 жит.)
 • Уфер (Ufer, 265 жит.)
 • Фал (Fall, 53 жит.)
 • Хеф (Höf, 198 жит.)
 • Хицинг (Hitzing, 509 жит.)
 • Шенеринг (Schönering, 1013 жит.)

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Општината има три нижи училишта (Дернбах, Шенеринг и Вилхеринг) и едно више, до осмо одделение. Воедно постои приватното училиште „Штифтер“. Работат и две детски градинки.

Јавен превоз[уреди | уреди извор]

Вилхеринг има сопствен јавен превоз во општината со кој стопанисува автобускиот превозник WILIA, основан во 1930 г.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
 2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
 3. „Planetware.com“. Посетено на 23 January 2011.
 4. Статистика Австрија: Население на 1 јануари 2018 г. по населени места, (Ексел)
 5. „Wilhering.at“. Посетено на 20 January 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]