Отаго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отаго
Otago
Ōtākou
Регион
Регион Отаго
Регионот Отаго во рамките на Нов Зеланд
Регионот Отаго во рамките на Нов Зеланд
ЗемјаНов Зеланд
ОстровЈужен Остров
Основан1848 (Данидн)
1852 (покраина Отаго)
1989 (регион Отаго)
СедиштеДанидн
Територијални единици
Управа
 • ПретседателСтивен Кернс
Површина
 • Регион31.241 км2 (12,062 ми2)
Население (June 2018)[1]
 • Регион229,200
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
Часовен појасNZST (UTC+12)
 • Лете (ЛСВ)NZDT (UTC+13)
Мреж. местоwww.Otago.co.nz
www.ORC.govt.nz

Отаго (англ. Otago, маор. Ōtākou) е регион во Нов Зеланд на југоисточниот дел на Јужниот новозеландски остров. Зафаќа површина од околу 32.000 км2, и со тоа е втор регион по големина во земјата. Отаго има 229,200 жители според June 2018.[1]

Поглавни населени места се Данидн (централен град на регионот), Оамару, Балклута, Александра и главните туристички центри Квинстаун и Ванака. Каитангата и Јужно Отаго се голем извор на јаглен. Реките Ваитаки и Клута го snab најголемиот дел од електричната енергија во земјата.

Оташкиот универзитет, е прв универзитет во Нов Зеланд (1869) како провинцијалниот универзитет во Данидн.

Во Централно Отаго се произведуваат вина со врвен квалитет од најразлични сорти како Пино Ноар, Шардоне, Совињон бланк, Мерло и Ризлинг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Проценки на населението во управните единици: Состојба на 30 јуни 2018 г. (провизорно)“. Статистика Нов Зеланд. 23 октомври 2018. Посетено на 23 октомври 2018. За градски подрачја, „Проценки на населението во управните единици (UA, AU), по возраст и пол, на 30 јуни 1996, 2001, 2006-18 г. (по граници од 2017 г.)“. Статистика Нов Зеланд. 23 октомври 2018. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]