Википедија:Избрана слика/2016/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2016 година.


1 септември 2016 2 септември 2016
Munich subway station Hasenbergl 2.JPG
Станицата „Хазенбергл“ на линијата 2 на Минхенското метро. Сликата е направена со долго изложување.
Dülmen, Kirchspiel, Oedlerteich -- 2016 -- 1932.jpg

Езерцето Едлертајх на изгрејсонце во Кирхшпил, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
3 септември 2016 4 септември 2016
Anfiteatro de las ruinas romanas de Itálica, Santiponce, Sevilla, España, 2015-12-06, DD 34-45 PAN HDR.JPG
Амфитеатарот на градот Италика кај Севилја, Шпанија. Ова е првиот римски град во Хиспанија, а амфитеатарот бил еден од најголемите во Римското Царство.
Weeze, Flughafen -- 2016 -- 2522-8.jpg
Зградата на аеродромот во Веце, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
5 септември 2016 6 септември 2016
Jää on kulmunud pallideks (Looduse veidrused). 05.jpg
Топчест мраз на плажата Строми во Талин, Естонија.
Viborg Katedralskole Symmetrical.jpg
Катедралното училиште во Виборг, Данска. Завршено е во 1926 г, а негов архитект е Хак Кампман.
7 септември 2016 8 септември 2016
Macrolepiota procera 2013 G1.jpg
Сончарка (Macrolepiota procera) некаде во Украина.
Flamencos andinos (Phoenicoparrus andinus), Laguna Cañapa, Bolivia, 2016-02-03, DD 63.JPG
Андски фламинга (Phoenicoparrus andinus) во соленото езеро Кањапа во департманот Потоси, југозападна Боливија.
9 септември 2016 10 септември 2016
Munich subway station Candidplatz.JPG
Станицата „Кандидплац“, на Минхенското метро.
Meenikunnu Suur Suujärv 2009.jpg
Природниот парк Меникуно во Естонија.
11 септември 2016 12 септември 2016
Sigmaringen Schloss BW 2015-04-28 17-37-14.jpg
Зигмарингенскиот замок во Баден-Виртемберг, Германија.
University of North Texas September 2015 40 (pedestrian bridge).jpg
Пешачки мост во Севернотексашкиот универзитет во Дентон.
13 септември 2016 14 септември 2016
Comercio en la plaza del 9 de abril de 1947, Tánger, Marruecos, 2015-12-11, DD 78.JPG
Бакалница на плоштадот Гран Соко во Тангер, Мароко.
Bosque de Piedra, provincia de Varna, Bulgaria, 2016-05-27, DD 73.jpg
Побити камени — една од малкуте пустини во Еропа со истакнати каменести образби. Варненска област, Бугарија.
15 септември 2016 16 септември 2016
Iglesia de San Miguel, Jerez de la Frontera, España, 2015-12-07, DD 105-107 HDR.JPG
Крстиштето на црквата „Св. Михаил“ (Сан Мигел) во Херес де ла Фронтера, Шпанија.
Líneas de Nazca, Nazca, Perú, 2015-07-29, DD 46.JPG
Поглед на геоглифот „Космонаут“, најзагадочниот меѓу Насканските линии во пустината Сечура, јужно Перу. Некои сметаат дека геоглифот е цртеж на вонземјанин.
17 септември 2016 18 септември 2016
Parapente - 166.jpg
Параглајдер над Пиј Де Дом во Оверњ, Франција.
Géiseres Sol de Mañana, Bolivia, 2016-02-02, DD 56.JPG
Геотермалното поле Сол де Мањана (Утринско сонце) во покраината Сур Липес на департманот Потоси, југозападна Боливија.
19 септември 2016 20 септември 2016
Lüdinghausen, Berenbrock, Dortmund-Ems-Kanal (an der Kreisstraße 23) -- 2015 -- 4668-70.jpg
Каналот Дортмунд-Емс и железничкиот мост на линијата Дортмунд-Енсхеде (Холандија) кај селцето Беренброк во Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Olympiastadion at dusk.JPG
Олимпискиот стадион во Минхен, Баварија, Германија.
21 септември 2016 22 септември 2016
Royal Palace in Brussels.JPG
Кралскиот дворец во Брисел, дом на кралот на Белгија.
Autumn leaf (Doleschallia bisaltide) Bali I.jpg
Пеперутка есенски лист (Doleschallia bisaltide) на Бали, Индонезија.
23 септември 2016 24 септември 2016
Losiny Ostrov 2009-09-22.jpg
Националниот парк Лосиниј Остров во Балашиха, Московска област, Русија.
Stiftskirche Herzogenburg Orgel 06.JPG
Коработ на црквата во Херцогенбуршкиот манастир, Долна Австрија.
25 септември 2016 26 септември 2016
Mina de Chuquicamata, Calama, Chile, 2016-02-01, DD 110-112 PAN.JPG
Панорама на државниот рудник „Чукикамата“ кај Калама, северно Чиле. Ова е најголемиот површински коп за бакар во светот.
Alte Bibliothek, Bebelplatz, Berlin-Mitte, 150926, ako.jpg
Старата библиотека во Берлин во барокен стил, изградена помеѓу 1775 и 1780 г. како Кралска библиотека на Прусија.
27 септември 2016 28 септември 2016
Tours Saint-Jacques - 195.jpg
Хотелот и ресторан О Жорж ди Шеран и природните кули Сен Жак во Семноз кај Кизи, Горна Савоја, Франција.
Avestruz alta.jpg
Скелет на ној (Struthio camelus).
29 септември 2016 30 септември 2016
Oktoberfest 2015 - Impression 5.JPG
Народниот фестивал Октоберфест со пивски манифестации и панаѓур. Се одржува секоја година во Минхен, Баварија, и трае 16 дена.
Iglesia de San Francisco, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 165-167 HDR.JPG
Свод и крстиште на манастирската црква „Св. Франциск“ во Кито, Еквадор

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец септември 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот