Википедија:Избрана слика/2017/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јануари 2017 година.


1 јануари 2017 2 јануари 2017
Amanecer en el lago Titicaca, Puno, Perú, 2015-08-01, DD 01.JPG
Изгрејсонце над езерото Титикака на Андите кај Пуно, Перу, недалеку од границата со Боливија. Ова е најголемото (по зафатнина) езеро во Јужна Америка, а на надморска висина од 3.812 м е највисокото пловно езеро во светот.
Marmolada, Italy.jpg
Мармолада (3.343 м) — планина во североисточна Италија, највисоката во венецот Доломити во состав на Алпите.
3 јануари 2017 4 јануари 2017
Albert Reiss LOC ggbain-25651.jpg
Германскиот тенор Алберт Рајс пред службениот влез на Метрополитенската опера во Њујорк.
Oasis de Huacachina, Ica, Perú, 2015-07-29, DD 19-22 PAN.JPG
Оазата Вакачина во регионот Ика, Перу. Местото има 115 жители и ужива популарност на лизгање по песок и автокрос.
5 јануари 2017 6 јануари 2017
Viagem inaugural do VLT carioca 02.jpg
Првото сообраќање на лесната железница низ центарот на Рио де Жанеиро, Бразил.
Tomada da cidade de São Salvador século XVIII (panorâmico).jpg
Поглед на дел од градот Салвадор, престолнина на бразилската сојузна држава Баија, од тврдината Барбалјо. Акварел од непознат уметник, XVIII век.
7 јануари 2017 8 јануари 2017
Russia. Moscow Region. Winter pine wood, lake Kratovskoe area.JPG
Борова шума кај Кратовското Езеро, зиме. Раменски округ, Московска област.
Tulum - God of the Winds Temple 04.JPG
Останки од утврдениот мајански пристаништен град Тулум кој го опслужувал регионалниот центар Коба во преткоклумбовско време. Сместен е на источниот брег на полуостровот Јукатан, во денешната држава Кинтана Ро, Мексико.
9 јануари 2017 10 јануари 2017
Ojo de San Pedro, Chile, 2016-02-09, DD 30.JPG
Месноста Светипетрово Око (Ojo de San Pedro) — пресушено кружно езеро во покраината Ел Лоа, Антофагаста, северно Чиле, недалеку од границата со Боливија.
Salen - rotting hulks.jpg
Напуштени чамци во заливот Сален на островот Мал, Внатрешни Хебриди, Шкотска.
11 јануари 2017 12 јануари 2017
Lyriothemis acigastra-Kadavoor-2016-06-26-001.jpg
Вилинско коњче од видот Lyriothemis acigastra (мажјак).
Loojangu värvid 2.jpg
Златниот час на дождливо време во природниот резерват Мурасте, Естонија.
13 јануари 2017 14 јануари 2017
Hamburg, Speicherstadt, Block P -- 2016 -- 3330-6.jpg
Блокот S во Складишниот град (Шпајхерштат) во Хамбург, прогласен за светско наследство на УНЕСКО.
Night in Shinjuku 3.JPG
Шинџуку е посебен округ во Токио. Претставува главен стопански и административен центар, во кој се наоѓа најпрометната железничка станица во светот и градската управа на Токио.
15 јануари 2017 16 јануари 2017
Laguna Miñiques, Chile, 2016-02-08, DD 33-38 PAN.JPG
Панорама на големиот вулкански комплекс Мињикес во регионот Антофагаста, северно Чиле. Езерото зафаќа површина од 1,5 км2 и се наоѓа на надорска височина од 4.115 м.
Haanja 2010 01 1.jpg
Ридскиот предел Хања од набљудувачката кула на Сур Мунамјаги, Естонија.
17 јануари 2017 18 јануари 2017
Duisburg, Landschaftspark Duisburg-Nord, Erzbunker -- 2016 -- 1229-35.jpg
Руднички бункери во Пределниот парк Дујсбург-Север во Дујсбург, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
RENFE Class 730 Viaducto Martin Gil.jpg
Два воза РЕНФЕ класа 730 на вијадукт кај Самора, Шпанија.
19 јануари 2017 20 јануари 2017
Arctium tomentosum - Keila.jpg
Пајажинеста чичка (Arctium tomentosum) во Кеила, Естонија.
St. Sebastian, Berlin-Wedding, 160429, ako.jpg
Католичката парохиска црква „Св. Севастијан“ во Вединг, Берлин, изградена во 1890-93 г. во неоготски стил.
21 јануари 2017 22 јануари 2017
Grey squirrel (Sciurus carolinensis) 02.jpg
Денес е Ден на верверицата. На сликата: сива верверица (Sciurus carolinensis).
Piedras Rojas, salar de Aguas Calientes, Chile, 2016-02-08, DD 69.JPG
Образбата Црвени Карпи (Пједрас Рохас) во Таларската Солница високо на Андите во северно Чиле.
23 јануари 2017 24 јануари 2017
Junonia atlites-Kadavoor-2016-06-23-001.jpg
Две сиви костеновки (Junonia atlites) како се парат.
Järise järv Saaremaal.jpg
Езерото Јерисе на островот Сарема, Естонија.
25 јануари 2017 26 јануари 2017
Smooth-billed ani (Crotophaga ani) GC.JPG
Денес се одбележува Националниот ден на јунаците на Кајманските Острови. На сликата: мазноклуно ани (Crotophaga ani) на островот Голем Кајман.
Mumbai 03-2016 52 Dharavi near Mahim Junction.jpg
Сиромашни живеалишта во Дарави — бедно подрачје на градот Мумбај, Индија.
27 јануари 2017 28 јануари 2017
Vitebsky Rail Terminal Vestibule 1.jpg
Внатрешност на Витепската железничка станица во Санкт Петербург, Русија.
Horse-drawn sleighs 2012 G1.jpg
Коњска санка во селото Славне кај Виница, Украина.
29 јануари 2017 30 јануари 2017
Valle Arcoiris, Río Grande, Chile, 2016-02-05, DD 16-18 PAN.JPG
Панорама на Виножитната Долина во општината Сан Педро де Атакама, Антофагаста, северно Чиле.
Parthenos sylvia-Kadavoor-2016-06-25-001.jpg
Кафеав стригар (Parthenos sylvia) како пие од шумски поток во Керала, Индија.
31 јануари 2017
Beromünster - Blosenbergturm2.jpg
Предавателот Блозенберг кај Бероминстер во Луцерн, Швајцарија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јануари 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот