Посебни окрузи во Токио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на окрузите во Токио

Посебни окрузи (јапонски: 特別区, токубецу-ку) — 23 општини што го сочинуваат градот Токио во Јапонија. Заедно го зафаќаат подрачјето на градот Токио пред да биде укинат како една целина во 1943 г. Денес е тој се смета за метропола составена од повеќе целини, чија структура е пропишана со Законот за локална автономија.[1] Ваквата поставеност постои само во Токио.

Сите окрузи имаат свои управи и немаат една врховна управа, со исклучок на работите што се во надлежност на Метрополската управа на Токио. Зафаќаат вкупна површина од 622 км² и имаат 9.007.407 жители.

Список на окрузи[уреди | уреди извор]

Име Јапонски Население
(2007)
Густина
(жит/км²)
Површина
(км²)
Поважни реони
Flag of Adachi, Tokyo.svg Адачи 足立区 629.392 11.830,68 53,20 Ајасе, Китасенџу, Такеноцука
Flag of Arakawa, Tokyo.svg Аракава 荒川区 194.777 18.262,25 10,20 Аракава, Мачија, Нипори, Минамисенџу
Flag of Bunkyo, Tokyo.svg Бункјо 文京区 194.933 16.009,28 11,31 Хонго, Јајој, Хакусан
Flag of Edogawa, Tokyo.svg Едогава 江戸川区 661.386 13.264,86 49,86 Касај, Којва
Flag of Itabashi, Tokyo.svg Итабаши 板橋区 529.059 16.445,72 32,17 Итабаши, Такашимадајра
Flag of Katsushika-ku, Tokyo.svg Кацушика 葛飾区 428.066 12.286,62 34,84 Татејши, Аото, Камеари, Шибамата
Flag of Kita, Tokyo.svg Кита 北区 330.646 15.885,67 20,59 Акабане, Оџи, Табата
Flag of Koto, Tokyo.svg Кото 江東区 436.337 10.963,24 39,8 Киба, Ариаке, Камејдо, Тојочо, Монзенакачо, Фукагава, Кијосуми, Ширакава, Етчуџима, Сунамачи, Аоми
Flag of Meguro, Tokyo.svg Мегуро 目黒区 267.798 18.217,55 14,70 Мегуро, Накамегуро, Џијугаока
Flag of Minato, Tokyo.svg Минато 港区 205.196 10.088,30 20,34 Одајба, Шинбаши, Шинагава, Топонги, Тораномон, Аојама, Азабу, Хамамацучо, Тамачи
Flag of Nakano, Tokyo.svg Накано 中野区 312.939 20.097,82 15,59 Накано
Flag of Nerima, Tokyo.svg Нерима 練馬区 702.202 14.580,61 48,16 Нерима, Ојзуми, Хикаригаока
Flag of Ota, Tokyo.svg OtaОта 大田区 674.590 11.345,27 59,46 Омори, Камата, Ханеда, Дененчофу
Flag of Setagaya, Tokyo.svg Сетагаја 世田谷区 855.416 14.728,23 58,08 Сетагаја, Китазава, Кинута, Карасујама, Тамагава
Flag of Suginami, Tokyo.svg Сугинами 杉並区 534.981 15.725,49 34,02 Коенџи, Асагаја, Огикубо
Flag of Sumida, Tokyo.svg Сумида 墨田区 237.433 16.079,49 13,75 Киншичо, Моришита, Рјогоку
Flag of Taito, Tokyo.svg Тајто 台東区 168.277 16.139,38 10,08 Уено, Асакуса
Flag of Toshima, Tokyo.svg Тошима 豊島区 256.009 19.428,44 13,01 Икебукуро, Комагоме, Сенкава, Сугамо
Flag of Chiyoda, Tokyo.svg Чијода 千代田区 43.802 3.763,06 11,64 Нагатачо, Касумигасеки, Отемачи, Маруноучи, Акихабара, Јуракучо, Иидабаши
Flag of Chuo, Tokyo.svg Чуо 中央区 104.997 10.344,53 10,15 Нихонбаши, Кајабачо, Гинза, Цукиџи, Хатчобори, Шинкава, Цукишима, Качидоки, Цукуда
Flag of Shibuya, Tokyo.svg Шибуја 渋谷区 205.512 13.337,13 15,11 Шибуја, Ебису, Хараџуку, Хироо, Сендагаја, Јојоги
Flag of Shinagawa, Tokyo.svg Шинагава 品川区 353.887 15.576,01 22,72 Шинагава, Готанда, Осаки, Хатанодај, Ојмачи
Flag of Shinjuku, Tokyo.svg Шинџуку 新宿区 309.463 16.975,48 18,23 Шинџуку, Такаданобаба, Окубо, Кагуразака, Ичигаја
Вкупно 8.637.098 13.890,25 621,81

Галерија на реони[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]