Црква Успение на Света Богородица и Свети Адалберт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Успение на Света Богородица и Свети Адалберт
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha
Cathedral in Gniezno.September 2007.JPG
Основни податоци
МестоГнеизно, Полска
Статусактивна

Катедралата Успение на Света Богородица и Свети Адалберт (полски: Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha) е црква која се наоѓа во Гнеизно, Полска. Христијанскиот храм бил изграден во готска архитектура. Најпознат е по бронзената порта на која е насликано мачењето на Свети Адалберт.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 52°32′14″ N; 17°35′49″ E / 52.537121° СГШ; 17.596858° ИГД / 52.537121; 17.596858