Фелдкирхен на Дунав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелдкирхен на Дунав
Feldkirchen an der Donau
Црквата „Св. Архангел Михаил“ во центарот на селото Фелдкирхен на Дунав
Црквата „Св. Архангел Михаил“ во центарот на селото Фелдкирхен на Дунав
Грб на Фелдкирхен на Дунав
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
ОкругУрфар-Околина
Управа
 • ГрадоначалникФранц Алерсторфер (SPÖ)
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268000000268 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно5.220
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4101
Повик. бр.07233
Рег. таб.UU
Мреж. местоfeldkirchen-donau.at
Црквата „Пресв. Богородица Помагателка“ во Лакен.
Црквата „Св. Леонард“ во Пезенбах.
Замокот во Милдорф.
Бањското лекувалиште во Бад Милакен.

Фелдкирхен на Дунав (германски: Feldkirchen an der Donau) — општина во округот Урфар-Околина во сојузната покраина Горна Австрија, сместена на источниот брег на реката Дунав. Нејзино седиште е истоименото село со 903 жители (2018).

Географија[уреди | уреди извор]

Општината е сместена на надморска височина од 268 м во горниот дел на областа Милфиртел. Се протега во должина од 8,5 км од север кон југ и 7,4 км од запад кон исток. Зафаќа површина од 39,4 км2.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве села, наведени со бројот на жители според состојбата на 1 јануари 2018 г.[2]:

 • Ау (74)
 • Аудорф (180)
 • Ах (54)
 • Бад Милакен (325)
 • Бергхајм (539)
 • Вајдет (130)
 • Герлинг (9)
 • Лакен (662)
 • Милдорф (247)
 • Милхолц (0)
 • Обервалзе (165)
 • Оберландсхаг (398)
 • Оберндорф (127)
 • Оберхарт (159)
 • Оберштрас (17)
 • Пезенбах (314)
 • Розенлајтен (315)
 • Унтерландсхаг (118)
 • Унтерхарт (53)
 • Фелдкирхен на Дунав (903)
 • Фогинг (18)
 • Фројденштајн (518)
 • Хофхам (36)

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Искористеност на земјиштето[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]