Гоингарајп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоингарајп
Goingarijp / Goaiïngaryp
село
Црквата во Гоингарајп
Црквата во Гоингарајп
Местоположба во поранешната општина Скарстерлон
Местоположба во поранешната општина Скарстерлон
Земја Холандија
ПокраинаФризија (Холандија) Фризија
ОпштинаФризиски Езера
Население (2019)
 • Вкупно245
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8511
Повик. бр.0566

Гоингарајп (холандски: Goingarijp, западнофризиски: Goaiïngaryp) — село во општината Фризиски Езера од покраината Фризија во Холандија. Има население од 245 жители (2019).[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Пред 2014 г. Гоингарајп бил во состав на општината Скарстерлон, а сè до 1984 г. — во склоп на Донијаверстал.

Население во минатото[уреди | уреди извор]

1999 2002 2003 2004 2015 2018 2019
247 249 229 227 260 260 245

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]