Лох Ломонд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лох Ломонд
Loch Lomond / Loch Laomainn
ПодрачјеЗападен Данбартоншир/Аргајл и Бјут/Стерлинг, Шкотска
Координати56°05′N 4°34′W / 56.083° СГШ; 4.567° ЗГД / 56.083; -4.567Координати: 56°05′N 4°34′W / 56.083° СГШ; 4.567° ЗГД / 56.083; -4.567
Видслатководен лох, коритно, димиктичко
Главни приливиЕндрик, Фруин, Фалох
Главни истециЛевен
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
696 км2 км2
Сливни земјиШкотска
Најг. должина39 км км
Најг. ширина8 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
71 км2 км2
Прос. длабочина37 м м
Најг. длабочина190 м м
Зафатнина2,6 км3 км3
Проточност1,9 години
Надм. височина7,6 м м
Острови60 (Инчкалох, Инчмарин, Инчфад)
Делови/потсливовисеверен слив, јужен слив
Населени местаБалох, Ардлуј, Балмаха, Лус, Роварденан, Тарбет

Лох Ломонд (англ. Loch Lomond, гел. Loch Laomainn) — слатководен лох во Шкотска сместен на Горскиот Граничен Расед. Ова е најголемо езеро во Велика Британија по површина.[1] Има многу острови, вклучувајќи ги Инчмарин, (најголемиот езерски остров на Британските Острови) иако самото езеро е помало од многу езера во Ирска.[2] Loch Lomond is a popular leisure destination and is опеан во песната The Bonnie Banks o' Loch Lomond („Убавите брегови на Лох Ломонд“).

Географија[уреди | уреди извор]

Ова е слатководен лох што се протега низ Горскиот Граничен Расед кој ги дели низините во средна Шкотска од Горите. Долг е 39 км, а широк помеѓу 1,21 км и 8 км. Има просечна длабочина од 37 м, а максималната изнесува 190 м. Зазема површина од 71 км2 и зафатнина од 2,6 км3. Ова е најголемо езеро во Британија по површина и второ по водна зафатнина (по Лох Нес).[3] Во рамките на Обединетото Кралство, езерото зазема трето место, по Лох Неј и Долниот Лох Ерн во Северна Ирска.[4]

Езерото традиционално претставува граница помеѓу Стерлингшир и Данбартоншир, а денес се протега во управните области Стерлинг, Аргајл и Бјут и Западен Данбартоншир. Јужните брегови се оддалечени 23 км на север од главниот град Глазгов.

Денес Лох Ломонд е дел од националниот парк Лох Ломонд и Тросахс. Планината Бен Ломонд (974 м) е сместена на источниот брег и е најјужна од повисоките шкотски планини наречени „манро“. Во анкетата „Чуда на природата на Велика Британија“ на Radio Times спроведена во 2005, Лох Ломонд го освоил 6-то место.[5]

Главна сообраќајница кај езерото е патот A82 кој се протега долж западниот брег.

Острови[уреди | уреди извор]

Поглед од врвот на островот Инчкалох до Торинч, Креинч, Инчмарин и Бен Боуи

Лохот има околу 30 острови.[6][бел 1] зависно од водостојот. Неколку од нив се големи по британските стандарди за езерски острови. На пример, Инчмарин езерски остров на Британските Острови.[2] Како и во Лох Теј, неколку од нив се „кранози“ - вештачки острови изградени како живеалишта во праисторијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Некои мали островчиња во Лох Ломонд при низок водостој[7][8] иако многу извори наведуваат над 60[9] тие веројатно се водат според стиховите од IX век. Други извори наведуваат вкупно 30 или 38 острови.[10][11]
 1. Peter Matthews, уред. (1994). The Guinness Book of Records 1995. Guinness World Records Limited. стр. 17. ISBN 0-85112-736-3.
 2. 2,0 2,1 Worsley, Harry (1988). Loch Lomond: The Loch, the Lairds and the Legends. Glasgow: Lindsay Publications. ISBN 978-1-898169-34-5.
 3. „Преглед на водната околина на Шкотска 2000-2006“[мртва врска] - SEPA. пров. 11 октомври 2008 (англиски)
 4. Whitaker's Almanack (1991) London. J. Whitaker and Sons. стр. 127.
 5. Пештерите го освоија првото место за чудо на природата - BBC, 10 декември 2006 (англиски)
 6. „Острови на Лох Ломонд – Инчмарин“. Loch Lomond.net. Посетено на 23 август 2007. (англиски)
 7. Острови на Лох Ломонд loch-lomond.me.uk. пров. 23 јануари 2010 (англиски)
 8. „Запознавање со островите во Лох Ломонд“. Лох Ломонд, Каландер и Тросахс. Архивирано од изворникот на 2002-06-18. Посетено на 25 септември 2008. (англиски)
 9. на пример, Лох Ломонд Архивирано на 22 јули 2011 г. - goxplore.net пров. 29 април 2010 (англиски)
 10. Лохот - Loch Lomond.net, пров. 23 јануари 2010 (англиски)
 11. Островите на Лох Ломонд Архивирано на 13 мај 2008 г. - visit-lochlomond.com. пров. 28 април 2010 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]