Маунт Рашмор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маунт Рашмор

Маунт Рашмор (англиски: Mount Rushmore) е споменик кој се наоѓа вo американската сојузна држава Јужна Дакота изработен помегу 1927 - 1941. Скулптурени на споменикот се 4 влијателни претседатели на САД: Џорџ Вашингтон, Томас Џеферсон, Теодор Рузвелт, и Абрахам Линколн по повод 150-годинишнината од американска независност.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Mount Rushmore National Memorial. 6 декември, 2005.60 SD Web Traveler, Inc. URL accessed on 7 април, 2006.