Визенттал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Визенттал

Wiesenttal

Поглед кон Визенттал
Поглед кон Визенттал
Поглед кон Визенттал
Грб на Визенттал
Визенттал во рамките на Германија
Визенттал
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Франконија
Округ Форххајм
Месни единици 21 нас. места
Градоначалник Хелмут Таут
Основни податоци
Површина 45,90 км2
Надм. височина 310 м
Население 2.484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FO
Пошт. бр. 91346
Повик. бр. 09196
Портал wiesenttal.de
Местоположба на Визенттал во рамките на округот Форххајм
Карта
Карта
Координати 49°47′0″N 11°16′0″E / 49.78333° СГШ; 11.26667° ИГД / 49.78333; 11.26667Координати: 49°47′0″N 11°16′0″E / 49.78333° СГШ; 11.26667° ИГД / 49.78333; 11.26667
Визенттал

Визенттал (германски: Wiesenttal) — општина во округот Форххајм од сојузната покраина Баварија, Германија. Се наоѓа во областа Горна Франконија и во средиштето на географскиот регион Франконска Швајцарија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Визенттал се состои од 21 населено место, и тоа 20 села и една паланка (Мугендорф). Тие се следниве:[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. http://www.bayerische-landesbibliothek-online.de/orte/ortssuche_action.html?val=1219&attr=590&modus=automat&tempus=20111102/222929&hodie=20111102/222929

Надворешни врски[уреди | уреди извор]