Дормиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме

Дормиц е заедница во Германија, во покраината Баварија.

Подлежи на административната област Горна Франконија. Вклучено во областа Форххајм . Предмет на администрацијата на Дормиц. Населението е 2002 жители (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 4,58 км².

Популација[уреди | уреди извор]

Предлошка:Pop DE-BY

Население во периодот 1840-2011 година според пописите во современите граници, лица.[2][3]
Дата 1840 1871 1900 1925 1939 1950 1961 1970 1987 2011
Население 508 463 523 569 674 926 995 1088 1540 2031

 

Население во интерцензалните периоди 1960-2015 година проценка од 31 декември во модерни граници, лица.[4][5]
Год 1960 1970 1980 1990 2000 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Население 954 1108 1276 1630 1933 2003 2002 2042 2063 2078 2073 2087

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Fortschreibung des Bevölkerungsstandes, Quartale (hier viertes Quartal, Stichtag zum Quartalsende)“. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 2012-01-10. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag  (нем.)
  3. Перепись населения Германии 2011.05.09 Архивирано на 13 април 2014 г. Bevölkerung Ergebnisse des Zensus 2011,  (нем.)
    Перепись населения Германии 2011.05.09/xlsx Statistische Ämter des Bundes und der Länder (Erschienen am 28. Mai 2014): Bevölkerung des Zensus 2011 (© Statistisches Bundesamt, Wiesbaden 2014)  (нем.)
  4. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag, (нем.)
    Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-001) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-001: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)
  5. Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-002) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-002: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]