Кинеска Нова Година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кинеската Нова Година, позната е и како Празник на пролетта, секоја година е на различен датум, а паѓа на првата млада месечина од првиот месечев месец, или околу четири до осум недели пред пролетта. Датумот е секогаш меѓу 21 јануари и 21 февруари според грегоријанскиот календар. Традиционално оваа прослава е одбележана со прослава на едно од дванаесетте животни кои се основа на кинеската астрологија. Оваа прослава е една од најважните во Кина.