Јосемити

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јосемити (англ. Yosemite) е национален парк од кој најголем дел зафаќа во Mariposa и Tuolumne Counties, Калифорнија, САД. Површината на паркот изнесува 3,081 километар квадратен и достигнува до западните падини од Sierra Nevada планински венец! Јосемити е посетуван од 3,5 милиони луѓе годишно.

Панорама на Јосемити

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Национални паркови во САД