Рум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рум од Карибите, околу 1941

Рум претставува дестилиран алкохолен пијалак од производи од шеќерната трска, првенствено меласата. Румот може да се пие чист или помешан и се користи во десерните сосови и за други јадења.

Историја[уреди | уреди извор]

Шеќерната трска се одгледува за добивање на шеќерен сок и меласа.

Румот како пијалак е првпат споменат во документите од Барбадос во 1650 година. Румот играл улога во трговијата со робови: робовите во Африка биле продавани во Западна Индија за меласа, меласата се произведувала во рум во Нова Англија и румот потоа бил продаван во Африка за многу повеќе робови. Британските морнари добивале редовни следувања рум до 80-тите години на XX век.

Видови рум и нивно добивање[уреди | уреди извор]

Двата главни типа - светол и темен рум, се продаваат на пазарот. Свелиот рум, традиционално од Порторико и Куба, произведен е со култивиран квасец, кој се дестилира со непрекинат технолошки процес во садови, пред да се помеша и складира да созрее (остари) четири години. Посилниот темен рум, традиционално од Јамајка, за кого се користат спорите на квасецот од воздухот и се дестилираат во едноставни казани пред да се помеша и да се складира да созрева пет години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Историја и информација[уреди | уреди извор]