Буде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Буде (норвешки: Bodø) е град и општина во округот Нурлан во Норвешка, во северниот дел на Атлантскиот Океан. Зафаќа површина од 1.391 километар квадратен и население од 47.847 жители.

Види уште[уреди | уреди извор]