Нарвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Нарвик

Нарвик (норвешки: Narvik) е најголем град и најголема општина според населението во округот Нурлан во Норвешка. Сместен е на брегот на Норвешкото Море, северно од Северниот Поларник. Зафаќа површина од 2.022,94 км2 и тука живеат 18.473 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]