Коулун

Координати: 22°15′52″N 114°11′14″E / 22.26444° СГШ; 114.18722° ИГД / 22.26444; 114.18722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коулун
九龍
Коулун гледан од Хонгконг (остров)
Мапа на Хонгконг, истакнувајќи го Коулун(во зелено)
Географија
Координати22°15′52″N 114°11′14″E / 22.26444° СГШ; 114.18722° ИГД / 22.26444; 114.18722
Површина67 км2
 Хонгконг
Демографија
Население2.108.419 (2011)
Густина43,033 /km2 (111.455 /sq mi)

Коулун е урбана област во Хонгконг, која се состои од полуостровот Коулун и Нов Коулун. Со население од 2.108.419 жители и густина на население од 43.033 жители/км2 во 2011 година, е најнаселената урбана област во Хонгконг. Областа на полуостровот е околу 47 км2 (18 квадратни милји).

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името „Коулун“ (кинески: 九龍; „девет змејови“) алудира на осум планини и еден кинески цар: врв Коулун, Тунг Шан, Тејт Керн, Темпл Хил, Гребен на еднорог, Лавова карпа, Бикон Хил, Гнездо на врана и императорот Жао Бинг од династијата Сонг.

Историја[уреди | уреди извор]

Мапа на Коулун од 1960

Делот од Коулун јужно од улицата Граница, заедно со островот Стонечерс, династијата Ќинг му го отстапила на Обединетото Кралство според Конвенцијата на Пекинг од 1860 година. Многу години, областа главно била неразвиена, а Британците ја користеле главно за експедиции за лов на тигри.[1] Делот од Коулун северно од улицата Граница (Нов Коулун) бил изнајмен од Британците како дел од Новите територии според Втората конвенција на Пекинг во 1898 година за 99 години. Во рамките на Нов Коулун се наоѓа и градот Коулун, област на Хонгконг каде порано се наоѓал Затворениот град Коулун. Затворениот град Коулун бил урнат во 1993 година. Истата област била наречена Гуанфучанг (富 場) за време на династијата Сонг (960–1279). „Нов Коулун“ останал дел од Новите територии.

Статутарно, „Коулун“ е само област јужно од улицата Граница и островот Камењари, но во обична употреба, Нов Коулун не се смета за дел од Новите територии, туку како составен дел од урбаната област Коулун, северно или јужно од границата Улица.

Големиот развој на Коулун започнал во раниот 20 век, со изградба на железницата Коулун-Кантон и пристаништето Коулун, но поради непосредната близина на Коулун до аеродромот Каи Так.

На пописот во 1911 година било забележано население од 7.306 жители. Инвазијата на Кина од страна на Јапонија во 1937 година предизвикала драстично зголемување на населението во Коулун. Помеѓу 1937 и 1939 година, 750 000 бегалци пристигнале во Коулун и околните области, а многумина немале живеалиште.

Географија[уреди | уреди извор]

Коулунско крајбрежје

Коулун се наоѓа директно северно од островот Хонгконг преку пристаништето Викторија. Се граничи со теснецот Леи Јуе Мун на исток, Меи Фу Сон Чуен и островот Стонектер на запад, со планинските венец, вклучувајќи ги Кејрн на Тејт и Лавовата карпа на север, и на југ пристаништето Викторија.

Население[уреди | уреди извор]

Заклучно со 2011 година, во Коулун живееле 2.108.419 луѓе.

Околу 94,2% од жителите на Коулун се од кантонска етничка припадност. Најголеми етнички малцински групи се Индонезијците (1,8%), Филипинците (1,5%), Индијците (0,5%), Непалците (0,4%) и Британците (0,3%). Околу 86% од жителите на Коулун користат кантонски јазик како вообичаен јазик, додека 2,3% користат англиски и 1,2% користат мандарински јазик.[2]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Коулун е поврзан со островот Хонгконг преку два тунела за автомобили, два железнички тунели и еден комбиниран тунел, со автопат и железнички шини. Ниту еден мост не ги поврзува островот и Коулун.

Панорама на Коулун

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 10,000 Chinese Numbers (англиски). Lulu.com. ISBN 978-0-557-00621-2.
  2. „Census Result | 2011 Hong Kong Population Census“. web.archive.org. 2013-09-27. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 2020-11-24.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]