Црвеноопашесто муварче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црвеноопашесто муварче
Rufous-tailed flycatcher (Myiarchus validus).JPG
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Тиранчиња
Род: Жолтомеви тиранчиња
Вид: Црвеноопашесто муварче
Биномен назив
Myiarchus validus
Cabanis, 1847

Црвеноопашесто муварче (науч. Myiarchus validus) — вид птица од семејството на тиранчињата (Tyrannidae) ендемски присутна на островот Јамајка.

Природните живеалишта на овие птици се влажните широколисни шуми, суптропски и тропски планински шуми, но и во претежно обесшумени подрачја на островот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2016). Myiarchus validus. Црвен список на МСЗП. МСЗП. 2016: e.T22700446A93776794. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22700446A93776794.en. Посетено на 7 June 2018. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]