Прејди на содржината

Ватнајекитл

Координати: 64°24′N 16°48′W / 64.400° СГШ; 16.800° ЗГД / 64.400; -16.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватнајекитл
Vatnajökull
Типледена капа
МестоИсланд
Координати64°24′N 16°48′W / 64.400° СГШ; 16.800° ЗГД / 64.400; -16.800
Површина8.100 км2
Дебелина400 м (прос.)
Завршетокракави
Состојбаво повлекување

Ватнајекитл (исландски: Vatnajökull) — најголем, најпознат и најобемен ледник во Исланд и еден од најголемите по површина во Европа. Се наоѓа во југоисточниот дел на земјата и покрива 8% од површината на државата. Зафаќа површина од 8.100 км2.