Прејди на содржината

Лангјекидл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангјекидл

Лангјекидл (исландски: Langjökull) — ледник во западниот дел на Исланд. Припаѓа на типот платоски ледници. Има површина од 1.021 км2, што го прави вториот најголем ледник во Исланд, по Ватнајекидл. Највисокиот врв на ледникот е со висина од 1,360 метри. Под Лангјекидл лежат најмалку два вулкански системи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]