Прејди на содржината

Тунгнафедлсјекидл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледникот Тунгнафелсјекидл

Тунгнафедлсјекидл (исландски: Tungnafellsjökull со значење планина и ледник) — ледник и вулкан во Исланд кој се наоѓа северозападно од Ватнајекидл. Надморската висина на највисоката точка изнесува 1,535 метри. Вулканот се состои од две Вулкан се састоји од две калдери, во една е сместен ледник, додека другата е оголена. Околината е прекриена со слој од базалт, а ерупции не се забележани во последните 10,000 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]