Тиндфјадлајекидл

Координати: 64°18′N 19°57′W / 64.300° СГШ; 19.950° ЗГД / 64.300; -19.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиндфјадлајекидл
Највисока точка
Надм. вис.1462 м
Истакнатост2109.6 м
Координати64°18′N 19°57′W / 64.300° СГШ; 19.950° ЗГД / 64.300; -19.950
Географија
Тиндфјадлајекидл на карта

Карта

МестоИсланд
Матичен венецСредноатлантски Гребен
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНајверојатно Холоцен

Тиндфјадлајекидлстратовулкан во јужниот дел на Исланд.[1] Од него еруптирале камења од базалтна и риолитска композиција. Покриен е со 19 км2 ледник.[2] Највисок врв е Имир (1462 метри),[2][3] именуван според џинот Имир од Нордиската митологија. Последната ерупција се смета дека била за време на Холоценот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tindfjallajökull“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски)
  2. 2,0 2,1 „National Land Survey of Iceland (Icelandic)“. Архивирано од изворникот на 2007-04-29. Посетено на 2014-01-25.
  3. „nat.is - Tindfjallajökull“. Архивирано од изворникот на 2012-08-28. Посетено на 2014-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]