Хофсјекидл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Хофсјекидл

Хофсјјекидл (исландски: Hofsjökull) — трет по големина ледник во Исланд. Припаѓа на типот платоски ледници. Се наоѓа во средишниот дел на островот, помеѓу Ватнајекидл и Лангјекидл и северно од планината Керлингарфјел. Површината на овој ледник изнесува 925 км2. Под ледникот се наоѓа истоимениот вулкан. Хофсјекидл е извор на неколку реки, меѓу кои е и Тјоурсау, најдолгата река на островот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]