Ватнајекитл

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ватнајекидл)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ватнајекитл
Vatnajökull
Vatnajökull.jpeg
Тип ледена капа
Место Исланд
Координати
Површина 8.100 км²
Дебелина 400 м (прос.)
Завршеток ракави
Состојба во повлекување

Ватнајекитл (исландски: Vatnajökull) — најголем, најпознат и најобемен ледник во Исланд и еден од најголемите по површина во Европа. Се наоѓа во југоисточниот дел на земјата и покрива 8% од површината на државата. Зафаќа површина од 8.100 км².